Jak usunąć rysy z auta?

Nie da się ukryć, że zakup auta jest dla każdego z nas wielkim przeżyciem, ale także wielkim wydatkiem. Nic więc dziwnego, że chcemy o nie jak najlepiej zadbać. Niestety intensywna eksploatacja, a także niekorzystne warunki drogowe, czy nawet chwila nie uwagi wystarczy, by na lakierze pojawiły się głębsze lub płytsze rysy, które mają ogromny wpływ na estetyczny aspekt pojazdu. Zwykle, po zbagatelizowaniu pierwszy rys, szybko pojawiają się kolejne i kierowcom wydaje się, że jedyną możliwością jest kosztowna wizyta u mechanika i odświeżenie lakieru na całej powierzchni auta. Okazuje się, że istnieje kilka sposobów na to, jak usunąć zarysowania na samochodzie, bez interwencji lakiernika. Tak więc, jak zlikwidować rysy na samochodzie?

Jak usunąć rysy z samochodu?

Nie można zaprzeczyć, że rysy stanowią poważny defekt estetyczny. Okazuje się, że wizyta u lakiernika, znacznie przewyższa też możliwości finansowe wielu posiadaczy samochodów. Szukają więc oni sposobów na to jak usunąć rysy z auta, domowymi sposobami, przy pomocy dostępnych na rynku produktów. Okazuje się, że taka możliwość istnieje, a polski rynek motoryzacyjny przygotował szereg środków, które mają za zadanie usunąć te defekty z powierzchni lakieru samochodowego. W każdym, większym i dobrze wyposażonym markecie, dostaniemy specjalny korektor do lakieru samochodowego, a także pisak do rys, wosk, czy pastę koloryzującą. Większość tych środków na jakiś czas zamaskuje ubytki w lakierze. Jednak zwróćmy uwagę, że całkiem spore grono zmotoryzowanych, posiada auta z lakierem tak zwanym – metalik. Jak więc usunąć rysy z lakieru metalik? Otóż jedyną różnicą jest zastosowanie produktu zadedykowanego właśnie temu typowi powłoki lakierniczej. Niestety środki te nie są trwałe i przy częstym myciu mogą po prostu się wypłukać. Co więcej, nie zależnie od tego co wybraliśmy, powierzchnie lakieru należy odpowiednio przygotować. Nie tylko ją umyć, ale również odtłuścić miejsce, w którym znajduje się rysa. Czym odtłuścić lakier samochodowy? Okazuje się, że do tego również są zadedykowane specjalne preparaty. Jeśli więc zdecydowaliśmy się już na samodzielne usuwanie rys samochodowych, najlepiej będzie zdecydować się na trwalsze metody, niż te wspomniane wcześniej. Możemy więc wykorzystać:

  • sztyft z lakierem – jest to nic innego jak bezbarwny lakier, którego zadaniem jest szczelne wypełnienie rysy. Dodatkowo zabezpieczy on powierzchnię przed korozją. Warto jednak wiedzieć, że jeśli rysa jest szczególnie głęboka, sztyft z lakierem może ją jedynie zabezpieczyć.
  • lakier zaprawkowy – to jeden z tańszych środków, który jednocześnie jest niezwykle skuteczny. Przypomina on lakier do paznokci, gdzie rolę aplikatora spełnia pędzelek, którym należy nanieść produkt na rysę. Czynność tą powtarza się wielokrotnie, po wyschnięciu uprzedniej warstwy. Lakier zaprawkowy zwykle dostaniemy w wielu kolorach.

Jak zamaskować rysy na aucie?

Często zdarza się, że danej rysy nie da się usunąć domowymi sposobami. Wówczas można wykorzystać środki, które pomogą ją na jakiś czas zamaskować i sprawić, że nie będzie ona rzucała się w oczy. Jak usunąć zarysowania na samochodzie? Otóż możemy wykorzystać następujące środki:

  • pasta polerska – pasty te dostępne z dodatkiem pigmentu barwiącego, więc można będzie dobrać ich kolor do koloru karoserii. Jak wypolerować rysy na samochodzie przy jej pomocy? Otóż nakładamy warstwę pasty na rysę, a następnie przy pomocy miękkiej ściereczki z mikrofibry rozpoczynamy polerowanie. Najlepiej wykonywać je okrężnymi ruchami. Czynność tą powtarzamy, aż do momentu uzyskania pożądanego efektu. 
  • pisaki do lakieru samochodowego – pisaki to jedno z tańszych rozwiązań, jednocześnie nie będzie ono zbyt trwałe. Dzięki nim, możemy zamaskować rysę, nakładając na nią warstwę kolorystyczną, w takiej samej barwie jak nasza karoseria. Pisaki do lakieru przypominają popularne flamastry, a ich aplikacja przebiega w podobny sposób jak pisanie flamastrem po kartce papieru.