Czym odtłuścić lakier samochodowy?

Kosmetyka samochodowa jest niezwykle rozległą dziedziną, w której swoich sił mogą próbować zarówno amatorzy jak i specjaliści. To właśnie tych pierwszych jest coraz więcej, co wiąże się z tym, że wraz z upływem czasu, na samochodach pojawiają się pierwsze oznaki niezwykle intensywnej eksploatacji. Szczególnie oznaki te dotyczą lakieru, na którym z roku na rok przybywa nowych zarysowań, odprysków, czy innych przetrać. Wówczas właściciele pojazdów chętnie sami podejmują się napraw, jednak nie będą one skuteczne, jeśli lakier przed malowaniem nie zostanie odpowiednio przygotowany. Tak więc, czym odtłuścić lakier samochodowy?

Czym odtłuścić metal przed malowaniem?

By efekty malowania były widoczne, lakier samochodowy musi zostać odpowiednie przygotowany. Czym odtłuszczać lakier samochodowy? Oczywiście istnieją do tego specjalne, dedykowane preparaty, które nie tylko pozostają bezpieczne dla powłoki lakierowej, ale również nie zawierają substancji, które wraz z oparami mogłyby podrażniać nasze drogi oddechowe. Dzięki odpowiednim specyfikom, możemy odtłuścić większość powierzchni metalowych, bez względu czy jest to stal czy tez aluminium. Warto także zwrócić uwagę na to, czym odtłuszczamy przed malowaniem, w odniesieniu do tego, czy preparat usuwa również zabrudzenia i naloty. Wówczas za jednym razem pozbędziemy się nie tylko tłuszczu, ale również zlikwidujemy inne przeszkody, które mogłyby znacznie zaburzyć sam proces malowania. Niezwykle istotne jest również to, by zwracać uwagę jedynie na produkty, które pochodzą od renomowanych producentów i znanych marek. Tańsze odpowiedniki, co do pochodzenia których nie mamy pewności, mogą wyrządzić szkody na powłoce lakierniczej. Nie próbujmy także tworzyć „domowych mikstur”, gdyż w ten sposób z pewnością osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego. Czym odtłuścić lakier samochodowy przed malowaniem? Otóż nie ulegajmy plotkom, że nada się do tego aceton, czy benzyna ekstrakcyjna- która wręcz przeciwnie pozostawia tłuste plamy. Poza tym, pamiętajmy by przy stosowaniu środków odtłuszczających, zachować rozwagę, a także zadbać o swoje bezpieczeństwo i użytkować je zgodnie z instrukcją, gdyż dzięki temu unikniemy niepożądanych efektów.

Jak odtłuścić lakier samochodu?

Skoro wiemy już czym odtłuszczać lakier samochodowy, warto się również zastanowić nad tym, w jaki sposób możemy to zrobić. Otóż konieczne będzie wykorzystanie akcesoriów w postaci gąbek lub ściereczek. Jednak jest to uzależnione od tego, jak mocno zabrudzona jest powierzchnia, oraz jak duży jej fragment wymaga odtłuszczenia przed malowaniem. Bazując na tych parametrach, można wybrać najlepszą i dopasowaną opcję, która sprawi, że malowania samochodu przebiegnie szybko i sprawnie. Możemy wybrać następujące możliwości odtłuszczania samochodu:

  • przy pomocy gąbki lub ściereczki – tę metodę możemy wykorzystać przede wszystkim wtedy, kiedy powierzchnia jest lekko lub średnio zabrudzona. Wówczas nanosimy preparat na gąbkę lub ściereczkę i przecieramy kilka razy miejsca, które wymagają odtłuszczenia.
  • przy pomocy szczotki – ta metoda sprawdzi się w przypadku bardzo zabrudzone i zatłuszczonego materiału. Szczotka szybko i skutecznie usunie niepożądane warstwy. Wystarczy nanieść produkt na powierzchnię, najlepiej przy pomocy pędzla, a następnie całość czyścić szczotką, aż do usunięcia brudu lub tłuszczu.
  • przy pomocy myjki ciśnieniowej – ten sposób sprawdzi się przy szczególnie mocno zabrudzonym metalu, jednak korzystanie z myjki wymaga zapoznania się z zaleceniami producenta i instrukcją.