Rodzaje tapicerek samochodowych i sposoby ich pielęgnacji

Każdy posiadacz własnych czterech kółek, wie jak ważne jest utrzymanie pojazdu w czystości nie tylko z zewnątrz, ale także i wewnątrz. Często przewozimy przyjaciół i znajomych, co jest wystarczającym powodem do tego, by odpowiednio zadbać o to, jak nasze auto prezentuje się od środka. Częstym problemem kierowców jest odpowiednie zadbanie o tapicerkę, co kończy się pęknięciami lub uszkodzeniami jej powierzchni. Naprawy mogą być niezwykle kosztowne lub w najgorszym wypadku, może zakończyć się to wymianą rodzaju tkaniny obiciowej. Jakie są więc rodzaje tapicerek i jak skutecznie o nie zadbać?

Rodzaje tapicerek samochodowych – tapicerka materiałowa

Tapicerka materiałowa jest rodzajem tkaniny obiciowej, która jednocześnie jest najtańsza i najmniej atrakcyjna we wnętrzu samochodu. Zwykle znajdziemy ją w podstawowych wersjach samochodów, które są nieco tańsze. Nie mniej jednak należy wiedzieć, że cechą charakterystyczną takiej tapicerki jest szorstkość i ograniczona kolorystyka. Zaletą zaś jest to, że bardzo łatwo można ją wyczyścić, przy pomocy zwykłych detergentów lub preparatów chemicznych, które znajdziemy w niedrogiej cenie w każdym sklepie motoryzacyjnym. Brud bowiem nie wnika głęboko w warstwy materiału. Najlepiej sprawdzi się pianka, która wnika w spryskaną powierzchnię, a następnie zamienia się w proszek. Wówczas można go szybko i efektywnie usunąć przy pomocy zwykłego odkurzacza. Koszt utrzymania wnętrza auta z tym rodzajem tapicerki samochodowej nie będzie wysoki.

Rodzaje tkanin tapicerskich wykorzystywanych w autach – tapicerka welurowa

Kolejnym rodzajem tkanin obiciowych, który wykorzystywany jest w samochodach jest tapicerka welurowa. Prezentuje się ona znacznie bardziej efektownie niż materiałowy poprzednik, a dodatkowo zapewnia stworzenie przytulnego i nowoczesnego wnętrza pojazdu. Tapicerka welurowa jest miękka w dotyku i na długo zachowuje swoje walory. Nie mniej jednak jej największą wadą jest brak odporności na zabrudzenia. Puchowy materiał bardzo szybko chłonie wilgoć, a to przyczynia się do powstawania nieprzyjemnego zapachu. Oznacza to, że odpowiednia pielęgnacja tego rodzaju tapicerki samochodowej jest dużym wyzwaniem. Wchłania ona głęboko wszelki kurz, brud i pyły. Najlepszym sposobem na jej pielęgnacje, jest jej dokładne odkurzenie, a następnie wykorzystanie przeznaczonych do jej czyszczenia środków chemicznych. W niektórych wypadkach, jedynym rozwiązaniem jest kontakt z tapicerem który podejmie się czyszczenia.

Rodzaje tapicerek samochodowych i sposoby ich pielęgnacji

Rodzaje tapicerki samochodowej – tapicerka z alcantary

Jest to szczególny rodzaj tkaniny obiciowej, który ma wiele zalet. Przede wszystkim tapicerka ta jest wytrzymała, efektowna, przyjemna w dotyku, a dodatkowo występuje w wielu kolorach. Sprawdzi się ona we wnętrzu każdego samochodu, a co najważniejsze- będzie przyjazna alergikom, gdyż nie wchłania pyłów i kurzu. Znajdziemy ją głównie w samochodach o podwyższonym standardzie wyposażenia. Dużym plusem tego rodzaju tapicerki samochodowej jest to, że niezwykle łatwo o nią zadbać i utrzymać ją w dobrym stanie. Najlepiej wykorzystać do tego parowe automaty do prania, dostępne na każdej myjni samochodowej. Usuną one nie tylko zabrudzenia, ale także nieprzyjemne zapachy, a my nie musimy czekać, aż tapicerka wyschnie.

Skórzana tapicerka samochodowa

To rodzaj tapicerki samochodowej wykorzystywany w samochodach o najwyższym standardzie wykończenia. Zwykle świadczy ona o prestiżu. Tapicerka skórzana jest odporna na zabrudzenia i jej czyszczenie nie sprawia kłopotów. Nie mniej jednak, jasne kolory tej tkaniny obiciowej szybciej tracą swoją głębie i efektowny wygląd. Na czarnej tapicerce skórzanej nie widać zabrudzeń. Nie mniej jednak, tapicerka skórzana jako że jest to materiał wysokiej klasy, ceni się równie wysoko. Większość kierowców właśnie ze względu na cenę tej tkaniny obiciowej, woli postawić na tańsze rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że odpowiednio pielęgnowana tapicerka skórzana, pozostanie nienaruszona przez kilka lat. Odpowiednia pielęgnacja wymaga odpowiednich środków. Nie możemy taktować tapicerki skórzanej preparatami. które nie są przeznaczone do jej czyszczenia. Małe zabrudzenia najlepiej usunąć wilgotną ściereczką, jednak należy uważać by nie namoczyć tapicerki. Jeśli niezbędne jest kompleksowe czyszczenie tapicerki, najlepiej wykorzystać specjalne środki. Zalicza się do nich np. mleczko do skór, które nie tylko czyści, ale także nawilża i odżywia kolor skóry. Pamiętajmy także, że specjaliści od tapicerek skórzanych, zalecają czyścić ją co najmniej dwa razy w roku. Zapobiegnie to jej wysychaniu, a tym samym pękaniu. Nie sposób pominąć także środków konserwujących, które sprawią, że skóra nie będzie wysychała i nie straci swojego efektywnego wyglądu. Środki przeznaczone do czyszczenia tapicerki skórzanej, również nie należą do najtańszych.