Jak dbać o tapicerkę samochodową?

Piękne i zadbane auto to marzenie wielu kierowców. Niestety czasami jest ono ciężkie do spełnienia. Brak czasu, motywacji, czy chociażby odpowiedniej wiedzy na temat czyszczenia sprawia, że niewielu właścicieli aut na własną rękę dba o tapicerkę. Wbrew pozorom zadanie to nie należy jednak do najtrudniejszych. Co powinniśmy wiedzieć o pielęgnacji tapicerki samochodowej? Czym jest auto detailing i co kryje się pod tą nazwą? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Tapicerka samochodowa – dlaczego warto o nią dbać?

O dobrym wyglądzie auta decyduje nie tylko karoseria, ale również i to, jak samochód wygląda w środku. Dopieszczone auto, to pojazd, którego właściciel dba także o wygląd jego tapicerki. Niestety jednak w wielu przypadkach tak nie jest. Raz zaniedbana, niestety czeka na czyszczenie w nieskończoność. To z kolei może prowadzić nie tylko do gromadzenia się brudu oraz bakterii. W najgorszym przypadku może to prowadzić do powstawania większych skaz w tapicerce, a nawet i do jej trwałych uszkodzeń. Nieczyszczona tapicerka z każdym kolejnym dniem będzie wyglądała gorzej. Aż pewnego dnia bezpowrotnie utraci ona swojego dawnego blasku. Jak więc zapewnić jej czystości na najwyższym poziomie? Czy pranie tapicerki wchodzi w grę? Poniżej prezentujemy sprawdzone metody czyszczenia różnych rodzajów  tapicerki samochodowej.

Czyszczenie tapicerki materiałowej

O tego typu tapicerkę można dbać na różne sposoby. Wysoką skutecznością cieszy się pranie tapicerki za pomocą odpowiednich środków chemicznych oraz odkurzacza piorącego. Dzięki temu tapicerka nabiera świeżości oraz przyjemnego zapachu. W przypadku plam ciężkich do usunięcia zalec się zastosowania skoncentrowanego środka czyszczącego. Należy jednak pamiętać o tym, by nie odbarwić materiału.

Tapicerka wykonana z alcantary

Alcantara to najmocniejsza z dostępnych na rynku tapicerek. Jej czyszczenie jest proste – wystarczy do tego jedynie wilgotna ścierka. W przypadku trudnych plam można również stosować środki czyszczące. Po ich zastosowaniu należy jednak pamiętać o użyciu preparatu do konserwacji. Dzięki temu przedłużysz żywotność tego materiału.

Tapicerka z weluru

Tak wykonana tapicerka ma wiele zalet. Jest miękka, przytulna i bardzo wygodna. Niestety jednak posiada również wiele wad. Największą z nich jest utrzymanie jej w czystości. Plamy i zabrudzenia wnikają głęboko w jego strukturę, przez co samo czyszczenie wymaga dużej ilości cierpliwości. W pierwszej kolejności należy zacząć od odkurzenia tapicerki. Następnie możesz zabrać się za pranie tapicerki – np. przy pomocy specjalnego szamponu, Ostatnim krokiem jest porządne wywietrzenie auta. W przeciwnym wypadku w fotelach zbierze się wilgoć, która spowoduje nieprzyjemny zapach.

Tapicerka ze skóry

Zdecydowanie należy ona do najbardziej eleganckiej i ekskluzywnej ze wszystkich rodzajów obić dostępnych na rynku. Niestety jednak w wyniku zaniedbania, bardzo szybko może ona utracić swój szlachetny wygląd. Samo czyszczenie to dopiero początek całego procesu. Bardzo ważnym elementem jest również jej impregnacja i renowacja. W przeciwnym wypadku powierzchnia obicia może zacząć pokrywać się pęknięciami i rysami. Te z kolei nie dodadzą tapicerce uroku. Jak więc zadbać o fotele skórzane?

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, by natychmiast usuwać z nich zabrudzenia. W przeciwnym wypadku mogą one wniknąć w pory skóry. Minimum 2 razy w roku należy także czyścić siedzenia za pomocą gąbki i przeznaczonego do tego preparatu. Dopiero potem możesz pokryć skórę chroniącym ją impregnatem. Proces ten nie należy do najłatwiejszych, jednak przynosi olśniewające efekty. Impregnowanie wymaga również czasu. Środek do impregnacji musi porządnie przeschnąć, zanim ponownie wsiądziesz do auta.

Nie zdziw się również, jeżeli po impregnacji tapicerka zmieni delikatnie kolor lub utraci swój blask. Jest to całkowicie normalne dla tego rodzaju obicia. Pamiętaj jednak o tym, by przed zaimpregnowaniem skóry dobrać do niej odpowiedni środek. Inne impregnaty stosuje się do obić wykonanych ze skóry naturalnej, a inne do syntetycznej.

Auto detailing - pielęgnacja na miarę XXI wieku

Auto detailing – pielęgnacja na miarę XXI wieku

Utrzymanie tapicerki w idealnym stanie wymaga dużo czasu oraz motywacji. Często wymusza to również konieczność posiadania oraz poszerzania swojej wiedzy na temat pielęgnacji obić. Dostępność wielu, różnych specyfików do czyszczenia również nie pomaga. Sam wybór odpowiedniego środka spośród setek innych często bywa przytłaczający. Znalezienie tego idealnego może potrwać nawet latami. Pielęgnacja obić powinna przebiegać regularnie, nawet do kilku razy w przeciągu roku. Co zrobić jeżeli nie mamy na to czasu?

Rozwiązaniem tego problemu jest skorzystanie z usług firmy oferującej tzw. detailing wnętrza. Jest to nowość na rynku, która obejmuje szereg czynności, mających na celu przywrócenie pojazdowi dawnego blasku. Wiele firm rozszerza auto detailing nie tylko o czyszczenie wnętrza auta, ale i usługi takie jak korekta lakieru oraz specjalistyczne usuwanie wgnieceń. Skorzystanie z takiego serwisu to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy żyją w biegu i niestety nie posiadają czasu, na to by poświęcić je dokładnemu czyszczeniu samochodu.