Jak wyczyścić podsufitkę?

Podsufitka w samochodzie to zdecydowanie najtrudniejszy do wyczyszczenia element. Dlatego, zdecydowana większość kierowców omija go podczas sprzątania wnętrza samochodu, przez co zbiera się na niej naprawdę sporo zabrudzeń. Warto więc wiedzieć w jaki sposób skutecznie i bezpiecznie wyczyścić podsufitkę w swoim samochodzie.

Pranie podsufitki w samochodzie 

Wiele osób zastanawia się czym wyczyścić podsufitkę. Bywa to kłopotliwe przede wszystkim przez klej, dzięki któremu przymocowana jest tkanina podsufitki. Może ona pod wpływem wody utracić swoje właściwości, co w efekcie doprowadza do bardzo nieestetycznego odklejania się tkaniny. Innym problemem, jest gąbka w podsufitce, która się kruszy w bardzo nieestetyczny sposób. Jej także nie wolno przemoczyć. Z tego powodu, nie zaleca się prania podsufitki ekstrakcyjne, tak jak czyścić się tapicerkę

Bonetowanie – skuteczny sposób, o którym warto pamiętać 

Decydując czym wyprać podsufitkę w samochodzie, należy zastanowić się nad metodą bonetowania. Jest to po prostu przecieranie jej ściereczką wykonaną z mikrofibry. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie białej ściereczki, która nie przeniesie żadnego barwnika. 

Ręczne pranie podsufitki jest jednak trochę żmudne, jednak można uzyskać bardzo dobre efekty i nie doprowadzić do uszkodzenia. Dobrym rozwiązaniem jest założenie nitrylowych rękawiczek, aby nie zabrudzić tkaniny. 

Jaki środek do mycia podsufitki wybrać?

Decydując się jak wyprać podsufitkę, należy także zdecydować się na wybór odpowiedniego środka do mycia. Dobrym rozwiązaniem są płyny do bonetowania, które nie zawierają w swoim składzie mydła i innych, agresywnych detergentów, czy wybielaczy. 

Do ręcznego prania podsufitki nie nadają się wszelkie prespray’e czyli środki, które używa się w czasie prania ekstrakcyjnego. Mogłyby one rozpuścić kleje, a nawet zostawić tłuste osady. 

Warto zaznaczyć, że preparaty do bonetowania można też wykorzystać do czyszczenia boków drzwi, foteli, a także kanapy oraz bagażnika. Ma on bardzo duże zastosowanie. 

Pranie podsufitki 

Wybór czym wyprać podsufitkę w samochodzie i w jaki sposób to zrobić, to bardzo ważna kwestia. Największym błędem, który wykonują osoby, podczas czyszczenia podsufitki jest rozcieranie plam. W ten sposób, zanieczyszczenia stają się coraz bardziej widoczne. 

Dlatego pierwszym etapem czyszczenia podsufitki powinno być jej dokładne odkurzenie. Dobrze jest to zrobić miękką szczotką, tak aby nie zmechacić materiału, ani nie rozetrzeć zabrudzeń. Zbyt duża siła ssąca, może sprawić, że tkanina odparcie, dlatego warto wybrać model odkurzacza z możliwością regulacji. 

Następnie można przejść do aplikacji specjalnego preparatu do prania podsufitki. Warto najpierw dokonać próby w mało widocznym miejscu. W ten sposób można się przekonać, czy produkt nie przebarwi materiału. 

Czyszczą podsufitkę należy natryskiwać niewielką ilość preparatu, aby nie doprowadzić do przemoczenia materiału. Po upływie wyznaczonego czasu, należy przetrzeć podsufitkę ścierką z mikrofibry, wykonując krótkie ruszy od środka do krawędzi. Nie można przecierać preparatu zbyt mocno. 

Sprawdź również jak czyścic alcantarę