Jak usunąć lód z szyby samochodu?

Jak usunąć lód z szyby samochodu

Nie da się ukryć, że zima nie jest ulubioną porą roku żadnego z kierowców. To właśnie przy minusowych temperaturach, większość z aut wymaga specjalnej opieki. Mowa tu głównie o samochodowych akumulatorach, które w takich warunkach niezwykle szybko tracą poziom naładowania. Jednak warto w tym momencie zwrócić uwagę na sam proces odśnieżania, a raczej odmrażania samochodu. Okazuje się bowiem, że każdego ranka kierowcy zmagają się z tym samym problemem, który uwidacznia się tuż po odgarnięciu pierwszej warstwy śniegu. Mowa tu o zamrożonych szybach, które – co do zasady – uniemożliwiają jazdę. Rankiem każdy z kierowców spieszy się do pracy czy do szkoły, więc zależy im na tym, by jak najszybciej pozbyć się lodu. Jaki jest więc skuteczny sposób na zamarznięte szyby w samochodzie?

Sposób na zamrożone szyby w samochodzie

Szyby samochodowe są niezwykle wrażliwe na niskie temperatury. Często więc, w momencie kiedy rozpoczyna się zima kierowcy wiedzą, że być może następnego ranka będą musieli wstać nieco wcześnie, by przygotować swoje auto do jazdy. Zamarznięte szyby w samochodzie to dość powszechny problem, którego niestety nie da się uniknąć – o ile nie zdecydujemy się na specjalne osłony szyby przedniej lub pokrowce na cały samochód. Z doświadczenia jednak można powiedzieć, że nawet Ci kierowcy, którzy takie osłony posiadają, często po prostu zapominają o ich założeniu, a to z kolei skutkuje pojawieniem się albo szronu albo – co gorsza – grubej warstwy lodu. W przypadku tylnej szyby w pojeździe faktycznie nie jest to dużym problemem, gdyż wyposażona jest ona w system grzewczy, który dość sprawnie radzi sobie z rozpuszczeniem lodu. Jednak nie wszystkie auta posiadają taki system zamontowany w przedniej szybie lub szybach bocznych. Wobec tego jaki jest sposób na zamrożone szyby w samochodzie? Otóż:

  • tradycyjne skrobanie – to chyba jeden z najbardziej podstawowych i oczywistych sposobów na to, by poradzić sobie z lodem na szybach w pojeździe. Każdy kierowca z pewnością posiada słynną skrobaczkę i to właśnie za jej pomocą będzie usuwał szron i lód z powierzchni auta. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że zamrożone szyby w samochodzie i ich skrobanie to przede wszystkim konieczność poświęcenia dużej ilości czasu, a także praca w dość „niekorzystnych” warunkach. Z pewnością żadnemu z kierowców nie jest na rękę skrobanie szyb w aucie, w momencie kiedy na zewnątrz szaleje zamieć śnieżna. Niemniej jednak ten sposób dalej zajmuje pierwsze miejsce na każdej liście.
  • odmrażacz do szyb w spray’u – jeśli zastanawiamy się czym umyć szyby w samochodzie, by szybko i skutecznie pozbyć się z nich lodu i szronu, to z pomocą może nam przyjść odmrażacz do szyb w spray’u. Jest to wygodny w użyciu preparat, którym wystarczy jedynie spryskać szyby, a następnie odczekać odpowiednią ilość czasu. Odmrażacz w spray’u szybko i skutecznie rozpuści nagromadzony lód, a jego resztki kierowcy będą mogli wygodnie usunąć.
  • zimowy płyn do spryskiwaczy – nie da się ukryć, że w momencie kiedy wyloty spryskiwaczy do szyby nie są zamarznięte, wówczas możemy z nich skorzystać, by poradzić sobie z warstwą lodu na szybach. Oczywiście w zbiorniczku powinien znajdować się zimowy płyn do spryskiwaczy i wystarczy rozpylić go na szybie. Po kilku chwilach warstwa lodu powinna samoistnie zniknąć. Pamiętajmy jednak o tym, by przed uruchomieniem spryskiwaczy sprawdzić, czy aby nasze wycieraczki nie są przymarznięte do szyby.

Oczywiście do powyższych sposobów można dodać jeszcze jeden – przeznaczony dla najbardziej cierpliwych. Pomoże on nie tylko na oszronione szyby w samochodzie, ale także na parowanie szyb w samochodzie. Mowa tu po prostu o włączeniu nawiewu na przednią szybę i cierpliwym oczekiwaniu, aż rozpuści on warstwę lodu i usunie parę, która pojawiła się po wewnętrznej stronie. Niemniej jednak taki sposób może zająć nam długie godziny, w zależności od grubości lodu.

Domowy sposób na zamraznięte szyby w aucie

Zdarza się tak, że kierowcy nie posiadają odmrażacza w sprayu, ani także nie posiadają słynnej skrobaczki do szyb. Mimo to muszą sobie oni szybko i skutecznie poradzić z grubą warstwą lodu jaka pokryła przednią oraz boczne szyby. Wobec tego jaki jest domowy sposób na zamarznięte szyby w aucie? Otóż wielu kierowców decyduje się na podjęcie próby potraktowania zamarzniętej szyby gorącą wodą, co jednak nie jest najlepszym sposobem. Może to bowiem doprowadzić nawet do tego, że na przedniej szyby pojawią się pęknięcia. Jeśli więc chcemy z tego sposobu skorzystać w nieco bezpieczniejszy sposób, to warto przygotować sobie plastikowy woreczek z hermetycznym zamknięciem. Do takiego woreczka wlewamy letnią – nie wrzącą i nie gorącą – wodę. Następnie równomiernie staramy się takim woreczkiem z wodą przesuwać po szybie. Ciepło parujące z woreczka wypełnionego wodą skutecznie zacznie rozpuszczać nagromadzony lód, a tym samym będziemy mogli szybko i bez żadnych dodatkowych gadżetów odmrozić nasze szyby. Warto więc ten sposób wypróbować i samodzielnie przekonać się o tym, jak skutecznie on działa!