Jak prawidłowo umyć samochód na myjni bezdotykowej?

Myjnia bezdotykowa ma coraz więcej zwolenników wśród posiadaczy samochodów, gdyż pozwala na zadbanie o swoje auto zawsze wtedy, kiedy jest to potrzebne, przez całą dobę. Wydawać by się mogło, że mycie auta jest dość intuicyjną czynnością i w pewnym sensie tak jest, jednak odpowiednie przygotowanie i wiedza pozwolą na to, aby była ona wykonana jak najbardziej efektywnie. 

Odpowiednie przygotowanie do mycia samochodu

Wielu kierowców zastanawia się jak myć auto w poprawny sposób. Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba zacząć od bardzo istotnej kwestii jaką jest odpowiednie przygotowanie. Jeśli zależy nam na dokładnym umyciu samochodu powinniśmy pomyśleć o tym, aby ubranie nie krępowało naszych ruchów, dzięki czemu manewrowanie lancą może być o wiele bardziej wygodne. Należy pamiętać, że nasze ubranie może zostać zmoczone, dlatego nie warto zakładać ulubionego stroju do tej czynności. Bardzo ważną kwestią jest również przygotowanie odpowiedniej ilości drobnych pieniędzy, aby nie zabrakło ich przed zakończeniem wszystkich etapów mycia. Przygotowanie o kilka monet więcej pozwoli też na dokładną ocenę stanu spłukania samochodu i ewentualne ponowienie czynności w razie potrzeby.

Ważne informacje w instrukcji obsługi

Każda myjnia samochodowa o charakterze samoobsługowym posiada instrukcję obsługi, którą warto przeczytać. Ze względu na ciśnienie, które może się różnić w poszczególnych myjniach należy zapoznać się z informacją dotyczącą odległości pomiędzy lancą myjącą, a powierzchnią samochodu. Zapoznanie się z informacjami znajdującymi się w instrukcji jest ważne w kwestii ochrony samochodu oraz przestrzegania zasad obowiązujących w danym miejscu.  

Pozbycie się wierzchniej warstwy brudu 

Aby należycie wykonać spa dla auta nie wystarczy przygotować stroju i drobnych monet. Przed wykonaniem czynności myjących należy odpowiednio przygotować samochód pozbywając się wierzchniej warstwy brudu. Można to zrobić korzystając z funkcji spłukiwania. Na powierzchni samochodu znajduje się wiele mniejszych lub większych drobinek brudu, kamyczków oraz setki zeschniętych owadów. Spłukanie samochodu czystą wodą pozwala na pozbycie się wierzchniej warstwy brudu, co w następstwie chroni lakier przed zarysowaniem podczas kolejnych etapów mycia samochodu. Dodatkowo, spłukanie samochodu przed myciem pozwala na delikatne zmiękczenie przyklejonych do karoserii owadów, czy liści. Spłukiwanie rozpoczynamy od dachu, a kończymy na okolicach kół i felg, na których znajduje się z reguły najwięcej brudu.

Mycie właściwe samochodu

Mycie właściwe samochodu 

Po spłukaniu samochodu z wierzchniej warstwy brudu, dobrze jest odczekać kilka minut przed przystąpieniem do mycia właściwego. Wówczas możemy mieć pewność, że wszystkie przyklejone zabrudzenia zdążyły się już odmoczyć. Najskuteczniejszym sposobem na efektywną pielęgnację samochodu jest mycie pianą. Nakładanie piany powinno się odbywać od dołu do góry samochodu, dzięki czemu piana pozostanie dłużej na jego powierzchni, a co za tym idzie, mycie będzie bardziej skuteczne. Aby aktywna piana mogła usunąć nawet silne zabrudzenia warto ją pozostawić na około dwie minuty.

Pielęgnacja samochodu po myciu właściwym

Pielęgnacja samochodu po myciu właściwym

Bardzo ważnym etapem pielęgnacji samochodu na myjni bezdotykowej jest spłukiwanie po myciu właściwym. Odpowiednio skierowany na powierzchnię samochodu karcher powinien być używany tak długo, aż piana zostanie całkowicie spłukana. Resztki piany po myciu właściwym samochodu mogą pozostawić smugi na karoserii oraz szybach, dlatego warto poświęcić na spłukiwanie nieco więcej czasu. Jest to również etap, który przygotowuje powierzchnię samochodu pod dalszą pielęgnację.

Ochrona lakieru i poprawa widoczności podczas deszczu

Po dokładnym spłukaniu samochodu możemy przystąpić do czynności jaką jest woskowanie. Wosk tworzy delikatną powłokę ochronną na powierzchni samochodu, dzięki której lakier jest wyjątkowo błyszczący i pięknie się prezentuje. Dodatkowo, woskowanie jest szczególnie pomocne w przypadku opadów atmosferycznych, ponieważ powłoka wosku sprawia, że krople wody błyskawicznie spływają z szyby, a powierzchnia samochodu jest również bardziej odporna na przywieranie brudu. 

Nabłyszczenie samochodu po czynnościach myjących
Nabłyszczenie samochodu

Nabłyszczenie samochodu po czynnościach myjących

Pielęgnacja samochodu powinna być zwieńczona spłukaniem pojazdu wodą demineralizowaną z dodatkiem osuszacza i środka nabłyszczającego. Taka czynność jest prawdziwą kropką nad i właściwie umytego samochodu. Myjnia bezdotykowa – Olsztyn to miejsce, w którym można zadbać o swój samochód w wyjątkowy sposób. Jeśli jednak efekt po ostatniej czynności, czyli nabłyszczaniu nie jest zadowalający, można wykonać jeszcze polerowanie auta. Aby zrobić to prawidłowo należy zaopatrzyć się w odpowiednią ściereczkę z mikrofibry, którą osuszamy samochód z pozostałych kropli wody. Czynność ta powinna być wykonana maksymalnie delikatnie. Bardzo istotne jest również to, że polerowanie samochodu ściereczką możemy wykonać wyłącznie wtedy, kiedy powierzchnia auta została bardzo dokładnie spłukana na wcześniejszych etapach pielęgnacji.