Jak dbać o lakier w samochodzie?

Funkcjonalny i co najważniejsze doskonale wyglądający samochód to oczko w głowie wielu mężczyzn. Kupując auto w salonie wyjeżdżamy z niego nie tylko autem komfortowym z nowoczesnym wyposażeniem, ale również z pięknym, lśniącym lakierem. Pojawia się pytanie jak o lakier zadbać, by ten nienaganny wygląd udało się zachować jak najdłużej.

Jakie czynniki mają wpływ na stan lakieru?

Od chwili wyjazdu z salonu samochodowego lakier samochodu narażony jest na wiele różnych szkodliwych czynników, które mogą powodować jego zniszczenie. Latem będą to promienie UV, które powodują matowienie, w zimie na lakier działają środki chemiczne stosowane przez służby drogowe do odśnieżania i usuwania lodu. Dodatkowe uszkodzenia powodują także ptasie odchody i owady rozbijające się o lakier w trakcie jazdy, trzeba liczyć się także z uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą wynikać z uderzeń kamieniami, które wyrzucane są przez koła innych pojazdów. Można więc powiedzieć, że lakier samochodowy cały czas narażony na uszkodzenia. Warto więc w prawidłowy sposób o auto zadbać.

Dbamy o lakier samochodowy

Każdy kto chce zadbać o lakier samochodowy powinien w pierwszej kolejności pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji. Częste mycie samochodu będzie miało znaczenie, ponieważ zaschnięty brud wgryza się w lakier i potem jego usunięcie będzie trudne. Po każdym myciu auto należy wytrzeć. Podstawowe zasady pielęgnacyjne pozwolą zadbać o stan lakieru, jednak najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli aut będzie niewątpliwie detailing auta, który sprawi że o lakier będzie można zadbać w pełni profesjonalnie.

Czym jest car detailing?

Mówiąc o detailingu auta należy zacząć od tego czym on w ogóle jest. W Polsce nadal taką usługę możemy traktować jako niszową, dlatego jej przedstawienie będzie bardzo ważne. Ogólnie mówiąc jest to proces pielęgnacji i ochrony samochodu, przemyślany, zaplanowany w taki sposób, by utrzymać auto w stanie salonowym. Niekiedy istnieje przekonanie, że detailing auta będzie wyłącznie dla drogich samochodów, aut na różne pokazy. To oczywiście błędne przekonanie, detailing jest dla każdego samochodu, niezależnie od wieku i wartości. To usługa, z której powinien skorzystać każdy kto chce w profesjonalny sposób zadbać o stan swojej powłoki lakierniczej. Skoro tak się dzieje warto będzie poznać cały proces, który ma doprowadzić do uzyskania perfekcyjnego wyglądu lakieru.

Dekontaminacja lakieru – zaczynamy od podstaw

Pierwszym krokiem w pielęgnacji będzie dekontaminacja lakieru. Jest to proces, w ramach którego auto zostanie spryskane specjalnymi środkami, które umożliwią usunięcie osadów metalicznych i smolistych. To początek dokładnego mycia samochodu, dekontaminacja lakieru nie sprawia, że auto jest czyste, to jedynie rozpuszczenie uporczywego brudu, po którym należy bardzo dokładnie umyć samochód z użyciem szamponu z neutralnym PH. Po dokładnym myciu auto osuszamy z użyciem mikrofibry, która nie spowoduje porysowania lakieru. Nigdy nie wykorzystujemy ręczników papierowych.

Sięgamy po glinkę

Po umyciu auta, jeśli chcemy pielęgnować lakier powinniśmy sięgnąć po glinkę, by usunąć zabrudzenia trwałe, których mycie nie usunęło. Glinkę stosujemy ze specjalnym środkiem, który będzie gwarantował jej odpowiedni poślizg na lakierze. Zastosowanie plastycznej glinki daje rewelacyjne efekty i faktycznie pozwala na skuteczne usuwanie zabrudzeń.

Korekta i polerowanie lakieru

Polerowanie auta, niekiedy określane również jako korekta lakieru to jak się wydaje najtrudniejszy etap całego procesu. W trakcie tego etapu należy w przemyślany sposób zadbać o lakier przez jego polerowanie z użyciem pasty ściernej, pada i maszyny polerskiej. Zadanie to jest niezwykle trudne, ponieważ trzeba dobrze poznać grubość powłoki lakierniczej i ją rozpisać, by wiedzieć w jakim miejscu jaką pastę i pad zastosować. Wykonanie prawdziwej korekty lakieru będzie wymagało dużego doświadczenia i umiejętności. Początkujące osoby powinny przed wykonaniem korekty na własnym samochodzie np skorzystać z możliwości prób na zniszczonej masce. Źle wykonana korekta to tak naprawdę zniszczony lakier i pozostawione hologramy. Jeśli ktoś nie ma pojęcia o tym jak wykonać taką pracę lepiej oddać w ręce specjalistów. Niektórzy polerowanie lakieru wykonują ręcznie, jednak nie daje to nawet w połowie takiego efektu jak maszynowe polerowanie.

Zabezpieczenie lakieru

Ostatni etap na drodze pielęgnacji to zabezpieczenie karoserii. W tym względzie skorzystać można z dwóch opcji. Lakier pokryć można powłoką kwarcową, która krystalizuje się na lakierze i gwarantuje bardzo twardą powłokę, która zabezpieczy lakier przed uszkodzeniami mechanicznymi bądź agresywną chemią. Powłoka sprawi, że lakier będzie szklisty, nie wszystkim jednak ten nienaturalny wygląd odpowiada. Inną opcją będzie nałożenie wosku, które gwarantują naturalny połysk i piękne wyciągnięcie głębi kolorystyki samochodu. Przed nałożeniem wosku warto będzie także wykorzystać specjalny podkład, który odtłuści lakier i dzięki temu wosk lepiej zwiąże się z lakierem i zapewni lepszą trwałość pokrycia.

Profesjonalnie wykonany detailing auta to tak naprawdę szansa na to, by przywrócić blask nawet zniszczonym samochodom. Jeśli ktoś chce o swój pojazd zadbać to niewątpliwie z takiej usługi warto skorzystać.