Dekontaminacja lakieru samochodowego- co warto wiedzieć?

Praktycznie każdy kierowca zetknął się z problemem związanym z mikrośladem na lakierze swojego samochodu, najczęściej jest on zauważalny po wizycie w myjni samochodowej. Większość z nich to szkodliwe substancje, których nie da się pozbyć stosując standardowy sposób mycia, dlatego w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest dekontaminacja lakieru, która precyzyjnie czyści powłokę. W poniższym artykule dowiesz się między innymi na czym polega dekontaminacja, jakie niesie ze sobą korzyści oraz wiele innych, istotnych informacji!

Dekontaminacja lakieru samochodowego- czym tak naprawdę jest?

O czym warto pamiętać? To, iż lakier jest podstawową wizytówką każdego samochodu, która ma znaczny wpływ nie tylko na sam wygląd pojazdu, ale również na jego wartość. Niestety podczas codziennego użytkowania samochodu w trakcie jazdy karoseria narażona jest na niekorzystne działanie wielu szkodliwych czynników, dlatego tym bardziej zaleca się aby dbać o nią w należyty sposób. Powinieneś wiedzieć, że dekontaminacja lakieru samochodowego polega przede wszystkim na usunięciu wszelkich substancji mających negatywne działanie na powłokę auta. Czy wiesz, że największe zagrożenie stanowią przede wszystkim ciała obce? Jednymi z najgorszych są te, których nie można usunąć podczas zwykłego mycia samochodu na myjni, warto mieć to na uwadze, bowiem nie tylko psują one efekt czystego samochodu, ale w niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do korozji! 

Dekontaminacja lakieru- w jakim celu się ją wykonuje?

Co bardzo istotne, na karoserii samochodu bardzo często gromadzą się różne zabrudzenia oraz osady, między innymi: drobiny smoły i asfaltu oraz resztki owadów. Nadmierne zabrudzenia mogą znacznie przyśpieszyć proces korozji karoserii, dlatego głównym celem dekontaminacji lakieru jest ich pozbycie się w skuteczny sposób. Pamiętaj, że zabieg nie wykonuje się tylko i wyłącznie, aby poprawić ogólny wygląd samochodu, jest to bowiem wskazanie zalecane przed nałożeniem specjalnej, ochronnej powłoki ceramicznej a także przed zastosowaniem woskowania! Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, ponieważ zdecydowanie poprawia wszystkie efekty.

Jak wygląda proces dekontaminacji lakieru samochodowego?

Bardzo wielu kierowców zastanawia się jak naprawdę wygląda dekontaminacja lakieru oraz na czym ona polega? Powinieneś wiedzieć, iż zabieg ten składa się z kilku etapów, wygląda to bowiem następująco:

  • W pierwszym etapie dekontaminacji najistotniejsze jest precyzyjne umycie samochodu, takie rozwiązanie pozwala pozbyć się wielu szkodliwych substancji z powłoki auta, co więcej dzięki temu znacznie łatwiejsze jest późniejsze nakładanie kolejnych preparatów.
  • W następnej kolejności z powłoki lakieru usuwane są: kleje, smoła oraz żywica, w tym procesie wykorzystuje się specjalne środki, które bardzo przypominają rozpuszczalniki. Samo nakładanie środka jest bardzo proste, gdyż wystarczy spryskać samochód i poczekać aż specyfik zacznie działać, jednakże należy pamiętać aby podczas przecierania powierzchni samochodu stosować delikatny materiał!
  • Następnym krokiem jest usuwanie zabrudzeń metalicznych, w tym etapie wykorzystuje się nieco bardziej ostrzejsze środki, które powodują że metale w łatwy sposób odklejają się od powierzchni lakieru.
  • W przedostatnim etapie usuwana jest żywica oraz inne zabrudzenia, co ważne ten proces należy powtarzać aż do momentu gdy lakier będzie gładki i czysty.
  • Na samym końcu stosuje się glinkę, która całkowicie zbiera zabrudzenia na powierzchni samochodu.

Dlaczego warto przeprowadzić dekontaminację lakieru?

Pamiętaj, że stan karoserii wpływa na wizualny odbiór Twojego auta, co więcej przekłada się to również na jego wartość! Lakier narażony jest na różne czynniki zewnętrzne między innymi: uderzenia kamyków, sól drogową, promieniowanie słoneczne oraz grad i nagłe zmiany temperatur. Dlatego zaleca się, aby regularnie dbać o stan karoserii, wykonując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne takie jak dekontaminacja

Jeśli decydujesz się na dekontaminację lakieru samochodowego, musisz mieć na uwadze, że jest to proces wymagający cierpliwości oraz zastosowania właściwych specyfików. Aby osiągnąć jeszcze lepszy efekt, po zakończonej dekontaminacji zaleca się aby nałożyć wosk i wypolerować samochód!