Czy przyciemnianie szyb w aucie jest legalne?

Przyciemniane szyby w samochodzie mają swoje zastosowania praktyczne. Ich celem jest przede wszystkim zwiększenie komfortu pasażerów. Przez folie ochronne wpada o wiele mniej światła, co pozwala na większą ulgę w gorące, letnie dni. Ponadto ciemne szyby dają więcej prywatności. Ta cecha z kolei przyda się w korkach albo jeśli podróżujemy z kimś rozpoznawalnym (w czasach Instagrama to o wiele częstszy problem, niż się może wydawać).

Przed założeniem folii należy sobie jednak zadać pytanie, czy przyciemnianie szyby w aucie jest legalne. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na to pytanie jak najdokładniej

Jakie przepisy ograniczają przyciemnianie szyb w aucie?

Podczas przyciemniania powinniśmy się kierować przede wszystkim rozsądkiem. Zgodnie z artykułem 66 ustęp1 punkt 5 prawa o ruchu drogowym kierowca musi mieć zapewnioną odpowiednią widoczność podczas jazdy.

Oznacza to, że przednią szybę powinniśmy pozostawić całkowicie wolną od ingerencji. Boczne powinny być przejrzyste w większości.

Te ich części, które nie zasłaniają lusterek, mogą zostać poddane delikatnym zmianom. Podczas prac należy pamiętać, że na rynku dostępne są różne rodzaje folii przyciemniającej. Na bocznych szybach na wysokości kierowcy najlepiej zastosować materiały zezwalające na przepuszczalność światła na poziomie siedemdziesięciu procent.

Te kwestie reguluje artykuł 8 ustęp 5 punkt czwarty. Należy ściśle trzymać się tych wytycznych. Zbyt mocne przyciemnienie szyb może doprowadzić nie tylko do problemów podczas policyjnej kontroli. Pamiętajmy, że większość przepisów ruchu drogowego powstaje, aby zwiększać nasze bezpieczeństwo. Zbyt duże ograniczenie pola widzenia kierowcy może doprowadzić do tragedii.

Przyciemnianie szyb w aucie a homologacja

Należy pamiętać, że zbyt mocne przyciemnienie szyb może znacząco wpływać na korzystanie z pojazdu.

Według przepisów istotne części samochodu powinny być oznaczone jako dopuszczone do użytku. Tego typu informacje oczywiście dotyczą również szyb.

Jeśli nasze auto przeszło homologację, a następnie zostanie wzbogacone o przyciemnione szyby, możemy mieć problemy.

Niestety policja w trakcie kontroli może uznać, że auto w obecnym stanie nie zostało dopuszczone do ruchu drogowego. Możemy dostać mandat, a w skrajnych przypadkach nawet stracić dowód rejestracyjny.

Przyciemnianie tylnej szyby

Zupełnie osobną kwestią jest tylna szyba. Najwyraźniej według przepisów jest ona zbędna, a w każdym razie nie ma ograniczeń co do jej przyciemniania.

Z tyłu możemy zastosować właściwie dowolne rodzaje folii przyciemniającej. Jeśli mamy ochotę, możemy ją nawet w całości zakryć materiałem, który nie przepuszcza światła.

Tutaj może pojawić się pytanie, po co w takim razie w samochodach montuje się przednie lusterko. Otóż według prawa jest ono przydatne ale nie konieczne. W sytuacji, w której nie da się z niego korzystać, jego funkcję muszą przejąć lusterka boczne.

Jak postępować podczas kontroli?

Przede wszystkim w razie kontroli należy jak zwykle zachowywać spokój. Pamiętajmy, że policjanci nie mają na celu przyłapać nas na ignorowaniu prawa. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach.

Może się zdarzyć tak, że patrol będzie miał przy sobie urządzenie do pomiaru przepuszczalności światła. Jeśli policjanci stwierdzą, że szyby nie spełniają norm, mamy prawo to zweryfikować w internecie. Przecież każdy ma prawo się pomylić.

W sytuacji, w której funkcjonariusze mają rację, możemy przy nich usunąć folię.

Reasumując podczas przyciemniania szyb, należy zadbać, aby nie zostały zasłonięte szyby ani inne elementy niezbędne kierowcy do prowadzenia pojazdu.