Przyciemnianie szyb – jaką folię wybrać?

Przyciemnianie szyb folią jest coraz częstszym sposobem na udogodnienie pasażerom wyjazdów. Z tego też powodu na rynku dostępne są różnorodne rodzaje, które posiadają odmienne stopnie przyciemnienia oraz różnorodne specyfikacje. Którą folię zatem najlepiej wybrać?

Przyciemnianie szyb – czy warto?

Z całą pewnością przyciemnianie szyb to doskonały sposób na poprawienie estetyki własnego samochodu, a także zmniejszenia uszkodzeń oraz odbarwień tapicerki. Co ciekawe, folia do przyciemniania szyb skutecznie uniemożliwia osobom nieproszonym zaglądania do samochodu. Niektórzy stawiają również na tego typu zabieg ze względu na to, aby wyróżnić swoje auto na tle innych.

Folia samochodowa ma wiele właściwości. Niektóre rodzaje są w stanie poradzić sobie nawet z kropkami na tylnej szybie. Zdecydowana większość wspomnianych folii posiada również specjalną powłokę, odporną na zarysowania. Dzięki temu, mamy pewność, że szyba nie porysuje się. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak mocna jest taka powierzchnia, ponieważ niektóre nie są w stanie wytrzymać zderzenia z rzeczywistością.

Istotna jest jednak kwestia przepisów, które regulują foliowanie samochodów. W Polsce można foliować tylko i wyłącznie szyby boczne tylne oraz szyby tylne bagażnika. Montaż folii na szybie przedniej jest surowo zabronione i może wiązać się z zatrzymaniem przez policję oraz – w efekcie – mandatem. Co ważne, w Polsce foliowanie szyb nie wymaga żadnych atestów. W Niemczech jednak każda folia zamontowania w samochodzie musi posiadać laserowy nadruk ABG, a kierowca powinien wozić ze sobą zaświadczenie.

Przyciemnianie szyb krok po kroku

Przyciemnianie szyb krok po kroku

Istotny jest proces przyciemniania szyb oraz precyzyjne nakładanie folii. Na samym początku należy odpowiednio przygotować szybę do nałożenia powłoki. Konieczne jest dokładne jej umycie wewnątrz oraz z zewnątrz specjalnym płynem do mycia powierzchni szklanych. Nie należy stosować silnych detergentów, środków chemicznych czy rozpuszczalników. Kolejny etap to osuszenie szyby. Jeśli na powierzchni nie znajdziemy żadnych pyłków czy zanieczyszczeń, to znak, że czynność ta została wykonana poprawnie i można przejść do kolejnej.

Trzecim etapem jest docięcie folii na wymiar. W tym wypadku niezbędna jest precyzja oraz skupienie. Co więcej, w tym momencie przykładamy również warstwę ochronną do szyby. Nakładanie folii rozpoczynamy od ponownego umycia oraz osuszenia powierzchni szyby. Należy usunąć warstwę ochronną. Aby tego dokonać, można rozłożyć ją na płaskiej powierzchni, a następnie spryskać klej i szybę roztworem wykonanym z wody i płynu. Następnie taką mieszankę należy rozprowadzić, a potem bardzo dokładnie rozmieścić folię na szybie. Wszystkie krawędzie powinny być dobrze dopasowane i przyklejone. Z pomocą rakli z filcem wyciskamy wodę spomiędzy folii i szyby i wykonujemy ruchy od środka do krawędzi. Czynność tę powtarzamy aż do uzyskania perfekcyjnie gładkiej powierzchni. Niektóre drobinki wody jednak mogą odparować dopiero po upłynięciu doby.

przyciemnianie szyb folią w nanoclinic
przyciemnianie szyb

Rodzaje folii do przyciemniania szyb

Istnieje dość dużo rodzajów folii do przyciemniania szyb. Wśród nich można wymienić chociażby te barwione w kleju. Tego typu produkt może jednak po jakimś czasie stracić swój czarny kolor i zamienić go w… purpurowy. Jeśli do tego doszło, oznacza to, że do barwienia folii zastosowano tanie produkty. Niestety, ciężko jest odróżnić wysokiej jakości folię od niskiej jakości, ponieważ na początku wszystkie wyglądają tak samo. Różnice są niemożliwe do wykrycia.

Folia niemetalizowana to produkt barwiony w poliestrze. Z biegiem czasu jednak produkt ten zmieni swój wygląd, co będzie widoczne na przykład przy porównaniu go z nowym, dopiero wyjętym z opakowania. Zmiany jednak nie będą aż tak widoczne, jak w przypadku folii barwionych w kleju. Co więcej, niemetalizowane nie redukują temperatury w środku auta. Z całą pewnością na uwagę zasługuje natomiast folia samochodowa metalizowana. To najwyższej jakości produkt, który jest barwiony w poliestrze oraz posiada cząsteczki metali. Metalizacja sprawia, że wysokie temperatury wewnątrz auta są skutecznie redukowane. Oprócz tego, rodzaj ten nie straci na swoim kolorze nawet po wielu latach. Materiał wygląda również znacznie lepiej w stosunku do produktów niemetalizowanych.

Nie każdy ma świadomość, że istnieje również antywłamaniowa folia samochodowa. Niektórzy producenci oferują produkty, które mają specjalną, wzmocnioną powłokę. Dzięki temu, rozbicie szyby jest zdecydowanie trudniejsze. Zwykle takie folie są aż dwukrotnie grubsze od normalnych.

Ceramiczne folie samochodowe w ostatnich latach zyskują na swojej popularności. Ich rola sprowadza się przede wszystkim do redukcji ciepła wewnątrz pojazdu. Nanocząsteczki ceramiczne są w stanie zniwelować temperaturę nawet do 16 stopni.

Cena przyciemniania szyb jest uzależniona od kilku czynników – przede wszystkim od rodzaju folii, ale również od powierzchni i indywidualnych czynników firm zajmujących się ich naklejaniem. Im jednak tańsze produkty, tym częściej są one niższej jakości.

Rodzaje folii do przyciemniania szyb