Jak wyczyścić reflektory w samochodzie?
Czyszczenie lamp w samochodzie to bardzo żmudny proces wymagający od właściciela dużo cierpliwości i odpowiedniego przygotowania. Do czyszczenia lamp powinniśmy przygotować elektryczną polerkę, wosk i zestaw szmatek o różnej grubości. Przed procesem czyszczenia warto jest zdemontować klosze i położyć je na miękkiej powierzchni aby przygotować je do samego czyszczenia. Poza powyższymi należy przygotować również dwa wiaderka z wodą, płyn do mycia naczyń który idealnie nadaje się do czyszczenia tłustych powierzchni i kilka delikatnych szmatek. Proces czyszczenia rozpoczynamy od rozrobienia niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń we wiaderku z ciepłą wodą i przemyciu powierzchni zewnętrznej i wewnętrznej w celu odtłuszczenia lampy. Z procesem mycia nie należy się spieszyć żeby nie porysować klosza lampy, który przy mocniejszym tarciu może ulec delikatnym zarysowaniom. Przy większych zabrudzeniach i dłuższym procesie czyszczenia warto zmieniać regularnie wodę z płynem do mycia naczyń żeby drobinki brudu dodatkowo nie rysowały powierzchni lampy. Po dokładnym wyczyszczeniu lampy należy wziąć druga szmatkę i obmyć reflektor wodą dokładnie usuwając resztki płynu. Użycie zdemineralizowanej wody jest rekomendowane do usuwania resztek płynu ponieważ nie powstają ewentualne osady spowodowane chlorem w wodzie.
Po dokładnym umyciu lamp i przetarciu ich miękką szmatką do sucha możemy rozpocząć proces polerowania. Zwróćmy uwagę na fakt z jakiego materiału wykonane są nasze klosze. W przypadku kloszy szklanych możemy użyć klasycznego wosku, oraz polerki, lub miękkiej szmatki. W przypadku kloszy wykonanych z poliwęglanu warto jest zastosować dedykowane do tego środki polerskie. Dodatkowo pamiętajmy że tworzywa sztuczne są bardziej miękkie dlatego też używając elektrycznej polerki nie dociskajmy jej zbyt mocno do samego klosza, ponieważ może to spowodować dodatkowe zarysowania. Po dokładnym wypolerowaniu i rozprowadzeniu substancji polerującej po powierzchni możemy założyć klosze na swoje miejsce.
Jak wyczyścić plastikowe lampy w samochodzie
Czyszczenie plastikowych lamp w samochodzie wymaga niestety większej wprawy niż czyszczenie klasycznych szklanych lamp. Czyszczenie lamp z poliwęglanu wymaga dostosowania substancji polerskiej oraz dobrania delikatniejszej ściereczki, która na pewno nie wywoła zarysowań. Do lamp z poliwęglanu warto użyć pasty K2 do renowacji reflektorów. Aby uzyskać lepszy efekt polerski warto używać bardzo delikatne szmatki i polerki wykonane z mikro włókien. Jak wyczyścić plastikowe lampy w samochodzie? Postępujemy w tym wypadku podobnie jak w przypadku reflektorów szklanych zaczynając od oczyszczenia powierzchni z brudu za pomocą ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Delikatnie usuwać zabrudzenia regularnie zmieniając wodę w misce aby reszty starych zabrudzeń nie powodowały dodatkowych rys. Ważne! Przy wymianie wody wymieniajmy też samą szmatkę ponieważ pozostałe w mikrowłóknach zabrudzenia mogą powodować dodatkowe zarysowania. Po wyczyszczeniu powierzchni resztki piany usunąć ciepłą wodą, najlepiej demineralizowaną dzięki czemu nie spowodujemy zacieków na samej powierzchni.
Proces polerowania i nabłyszczania powierzchni klosza należy zacząć od nałożenia na powierzchnię niewielkiej ilości materiału polerskiego i za pomocą delikatnej szmatki rozcierać ruchami zdecydowanymi ale nie zbyt mocnymi. Rozcieranie powinno trwać do momentu rozsmarowania całości substancji polerskiej na całość powierzchni. Jeżeli uważamy że środka polerskiego jest za mało po roztarciu całości już położonego środka należy nałożyć niewielką ilość w miejscu gdzie naszym zdaniem go brakuje i ponownie rozetrzeć. Starajmy się unikać nakładania zbyt małej ilości polerki, może to spowodować powstanie zarysowań wywołanych pocierania suchą szmatką o powierzchnie lampy.
Co daje polerka?
Polerka pomoże bezpośrednio w usunięciu rys dzięki zastosowaniu odpowiedniego środka polerskiego. Odpowiednio dobrana polerka nie tylko zlikwiduje rysy ale również sprawi że plastikowe lampy staną się znowu tak przezroczyste jak były po zakupie. Dobrana odpowiednia polerka pomoże również na zamulenie lamp, które występuje przy długotrwałym użytkowaniu i pomoże zwiększyć efektywność żarówek. Regularne czyszczenie lamp jest również bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa i komfortu jazdy.
Kiedy polerować klosze lamp?
Polerka powinna być zastosowana zawsze w przypadku kiedy klosze lamp zachodzą mgłą i zmieniają barwę na żółtą. Polerka pomoże uzyskać większą przezroczystość klosza i polepszy pole widzenia w nocy.