Mycie samochodu większości osób kojarzy się z użyciem szamponu i przetarciu pojazdu gąbką. Niestety z profesjonalnego punktu widzenia mycie jest nieco bardziej wymagającą czynnością. Warto pamiętać o tym, że zabieg ten polega na dokładnym wyczyszczeniu lakieru i dotarciu do nawet najmniejszej szczeliny. Dodatkowo należy wiedzieć jak obchodzić się z lakierem, aby nie pozostawiać rys po umyciu samochodu. W dalszej części artykułu dowiesz się co to jest glinkowanie lakieru i co daje glinka do lakieru.
Do czego służy glinka samochodowa?
Zacznijmy od tego, czym jest glinka samochodowa. Otóż to, jest to mieszanka masy plastycznej i wielu cząstek polerskich. Ilość cząstek jest mniejsza niż w przypadku produktach takich jak np. pasta polerska. Glinka jest bardzo plastyczna, dzięki czemu można za pomocą niej uformować dowolny kształt. Pozytywnym skutkiem tego jest możliwość usunięcia wszystkich zanieczyszczeń z lakieru. Wykonanie tego za pomocą samej chemii jest praktycznie niemożliwe.
Glinka do lakieru zazwyczaj używana jest przed nałożeniem preparatu zabezpieczającego na samochód. Glinkowanie warto wykonać również przed polerowaniem lakieru. Jest to bardzo ważny etap ze względu na to, że w przypadku, gdy nie wykonamy glinkowania lakieru, po nałożeniu wosku możemy utwierdzić zabrudzenia. Po pierwsze wyglądają one nieestetycznie, a po drugie mogą prowadzić do uszkodzenia powierzchni.
Jak używać glinki do lakieru?
Wiele osób zadaje sobie pytanie ile glinki na auto trzeba użyć? Po zakupie glinki, warto podzielić ją na trzy części. Do glinkowania spokojnie wystarczy tak mały kawałek glinki. Aby ułatwić jej formowanie, warto włożyć ją do ciepłej wody.
W momencie gdy mamy już przygotowaną glinkę do lakieru, warto zadać sobie pytanie, jak glinkować lakier? Czynność ta jest stosunkowo łatwa. W pierwszej kolejności, powinniśmy wydzielić sekcje na naszym samochodzie. Znacznie ułatwi to pracę. Następnie daną sekcję, czyli np. drzwi prawe przednie spryskujemy lubrykantem. Glinkę również należy spryskać specjalnym preparatem. Poziomymi lub pionowymi ruchami przecieramy powierzchnię lakieru. Należy uważać na to, aby glinka nie spadła na ziemię. Po upadku takim najlepiej jest wyrzucić glinkę, lub uciąć kawałek który miał styczność z ziemią. Odrobina piasku wystarczy, aby stworzyć bardzo głębokie rysy, których usunięcie będzie praktycznie niemożliwe. Podczas glinkowania należy sprawdzać, czy glinka jest odpowiednio nawilżona. Dodatkowo warto sprawdzić, czy dany element jest już idealnie gładki. Wtedy wiemy, że możemy przejść do kolejnej sekcji. Glinkę należy stosować w cieniu, a w momencie, gdy dana strona glinki się zabrudzi, powinniśmy ją uformować od nowa i zagnieść brud do środka. Po wykonaniu glinkowania całego samochodu, należy spłukać powierzchnię wodą lub ponownie umyć samochód. Dobrze wykonane glinkowanie przygotowało lakier samochodu na aplikowanie wosku lub różnego rodzaju powłok.
Co daje glinkowanie lakieru?
Kosmetyka samochodowa jest bardzo ważnym elementem, jeżeli użytkownik pojazdu chce dbać o jego wygląd. Glinkowanie jest procesem, który usunie wszystkie zabrudzenia z lakieru i odpowiednio go przygotuje do dalszych zabiegów. Po wykonaniu glinkowania, można mieć pewność, że nałożone powłoki będą się odpowiednio długo utrzymywać, a lakier będzie w pełni zabezpieczony. Warto wiedzieć o tym, że glinkowanie nie jest czynnością, która usuwa rysy z lakieru.
Gdzie kupić glinkę do lakieru?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaką glinkę do lakieru wybrać? Warto wiedzieć o tym, że występują trzy rodzaje glinek:
- miękka – jest ona najbardziej delikatna, lecz ze względu na to, praca z nią jest bardziej czasochłonna
- średnia – jest ona przeznaczona dla starszych samochodów, które posiadają twardsze lakiery.
- twarda – jest to inaczej mówiąc glinka agresywna, idealnie sprawdza się podczas przygotowania lakieru do korekty. Praca z tą glinką jest stosunkowo łatwa i szybka, lecz jej nieumiejętne użycie może utworzyć dodatkowe zarysowania.
Jeżeli już wiemy jaką glinkę chcemy kupić, możemy ze spokojem skorzystać z oferty wielu sklepów internetowych lub sklepów z preparatami do detailingu. Przed zakupem warto zapytać sprzedawcy jaką glinkę poleca do naszego samochodu oraz tego co chcemy uzyskać.