Nie da się ukryć, że w Internecie aż roi się od poradników jak wyczyścić różne rodzaje tapicerek. Najczęściej jest to tapicerka skórzana lub welurowa. Okazuje się, że to właśnie te rodzaje znajdziemy w samochodach klasy średniej. Niemniej jednak, w samochodach klasy wyższej, a czasem również średniej, możemy znaleźć jeszcze jeden rodzaj tapicerki. Nazywa się ona alcantarą. Panuje opinia iż jest to materiał pochodzenia zwierzęcego, jednak nic bardziej mylnego- jest to wyrób całkowicie sztuczny. Jest on również niezwykle miękki i wytrzymały, dzięki temu, że alcantara wykonana jest z drobniutkich mikro włókien. Mówi się, że jest to materiał trwały, jednak sposobem na zachowanie trwałości jest odpowiednia konserwacja, czyli czyszczenie. Jak czyścić alcantarę?
Materiał alcantara – jak czyścić?
Alcantara- jak czyścić? To pytanie pojawia się w głowach wielu kierowców, których pojazd jest wyposażony w ten właśnie rodzaj tapicerki samochodowej. Okazuje się, że w naszym kraju nie jest to jeszcze na tyle popularny rodzaj tapicerki, by kierowcy posiadali wystarczającą wiedzę na temat tego np. jak prać alcantarę? Otóż okazuje się, że drobne i niewielkie zabrudzenia można z powodzeniem czyścić i usuwać na bieżąco przy pomocy zwykłej wody i miękkiej ściereczki. Jednak pojawia się tu pewien problem. Nieostrożne i zbyt gwałtowne czyszczenie, może spowodować wniknięcie brudu w głębsze warstwy materiału. Jedynym sposobem na uniknięcie tego, jest wykorzystanie ściereczki najlepiej z mikrofibry, która jest odpowiednio miękka i jedynie zwilżona w wodzie. Należy również pamiętać, by czyszczenie alcantary odbywało się szybkimi, krótkimi ruchami. Nie można również zapominać o tym, że dla tego rodzaju tapicerki samochodowe istotna jest odpowiednia pielęgnacja. Wówczas czyszczenie będzie wymagało większych nakładów pracy i wykorzystania odpowiednich preparatów. W takie środki czyszczące do alcantary można zaopatrzyć się w dobrze wyposażonych sklepach samochodowych. Sam proces czyszczenia tapicerki, najlepiej wówczas połączyć z czyszczeniem całego wnętrza auta. Co więcej, najlepiej rozpocząć czyszczenie alcantary w ciepły, słoneczny dzień. Dzięki temu tapicerka powinna wyschnąć w możliwie jak najkrótszym czasie, co również przyspieszy możliwość użytkowania pojazdu. Proces pielęgnacji powinno się rozpocząć od dokładnego odkurzenia tapicerki, tak by usunąć z niej większe zabrudzenia w postaci np. okruchów i pyłków. Następnie można rozpocząć nakładanie preparatu przeznaczonego do czyszczenia tego typu obicia. Po nałożeniu preparatu zwykle należy odczekać kilka minut. Środki są w postaci pianki, która ma za zadanie przede wszystkim wchłonąć się w głębsze warstwy tapicerki. Można uzyskać jeszcze lepszy efekt, jeśli poprzedzi się to pełnym wypraniem tapicerki. Jak prać alcantarę? Znów należy zaopatrzyć się odpowiednie środki, które dodatkowo pozwolą usunąć z tapicerki nieprzyjemne zapachy, a także zredukują zabrudzenia, które już zdążyły wchłonąć się w jej głębsze warstwy. Warto także posłużyć się także zwykłym odkurzaczem piorącym. Kolejnym istotnym krokiem, jest również przeczesanie tapicerki, koniecznie w jednym kierunki i w momencie kiedy jest ona jeszcze wilgotna. Po wyczyszczeni alcantary, warto także utrwalić efekty pracy z tapicerką. W tym celu można wykorzystać specjalne impregnaty do tkanin, co pozwoli uzyskać imponujący efekt i zachować go na dłużej. Zastosowanie impregnatu znacznie zmniejszy także ryzyko przyszłych zabrudzeń i powstawania plam, co więcej zminimalizuje też szanse na nieestetyczne sfilcowanie się materiału. Nie zapomnijmy o przewietrzeniu pojazdu po zakończonym czyszczeniu. Pozwoli to pozbyć się chemicznego zapachu i zapobiegnie parowaniu szyb podczas jazdy, kiedy to może zacząć parować woda z tapicerki.
Alcantara – jak prać? Pamiętaj o autodetaling
Prawdą jest to, że tapicerka z alcantary ma opinie trwałej i wytrzymałej. Nie można jednak zakładać, że jest ona niezniszczalna. Okazuje się, że nawet najlepsze włókna alcantary po kilku latach użytkowania zaczynają tracić swoje właściwości. Ma to odniesienie do każdego rodzaju tapicerek samochodowych, dlatego im lepiej będziemy dbać i konserwować naszą tapicerkę, tym dłużej zachowamy jej żywotność i nienaganny wygląd. Nie da się ukryć, że po kilku latach intensywnej eksploatacji, włókna alcantary mogą zacząć się supełkować, a to prowadzi do powstania nieestetycznych zmechaceń, które będą widoczne gołym okiem. Warto wówczas udać się po pomoc do ekspertów. Niektóre myjnie, które jednocześnie mają w swoich usługach autodetaling, oferują mechaniczne golenie alcantary. Jeśli więc mamy w posiadaniu nowszy samochód, warto zdecydować się na taki krok, gdyż znacznie poprawi to wygląd naszej tapicerki i przedłuży jej właściwości. Jeśli jednak posiadamy starsze auto, a tapicerka z alcantary ma już swoje lata i jej naprawa i renowacja nie będzie opłacalna, można pokusić się o samodzielne usuwanie sfilcowań. Będzie nam do tego potrzebna zwykła golarka do ubrań, a także cierpliwość i precyzja.