Aluminiowe felgi, zwane inaczej alufelgami, są coraz częściej nieodłącznym elementem nowego samochodu. Znajdują one zastosowanie zwłaszcza wtedy, gdy kierowca chce, aby jego pojazd prezentował się jeszcze estetyczniej. Bowiem jedną z funkcji felg aluminiowych jest poprawienie wyglądu samochodu, a można śmiało stwierdzić, że felgi potrafią poprawić albo pogorszyć odbiór wizualny całej konstrukcji. Oprócz poprawy wyglądu samochodu wpływają one także na samą dynamikę jazdy oraz prawidłową pracę układu hamulcowego. My jednak skupmy się na kwestiach wizualnych alufelg, ponieważ tematem jest dbanie o ich strukturę, by koła prezentowały się pięknie nawet po długim czasie użytkowania.
Dbanie o felgi aluminiowe
Kierowca, który decyduje się na zakup alufelg do swojego samochodu, powinien pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim nie może zapominać o dokładnym zorientowaniu się, które felgi będą pasować do jego pojazdu. Na rynku jest wielu producentów, którzy proponują koła o rożnym rozstawie śrub, średnicy oraz szerokości. Może się okazać, że kupiona aluminiowa felga nie będzie pasować do samochodu – nie tyle wizualnie, jak technicznie. Zatem to bardzo ważne, aby w pierwszej kolejności dowiedzieć się, z których rozmiarów felg można korzystać, a dopiero wybierać odpowiedni wzór.
Koło narażone jest na bardzo wiele czynników zewnętrznych, które sprawiają, że staje się ono mniej estetyczne. Deszcz, błoto oraz pył z klocków hamulcowych to tylko niektóre z przyczyn pogarszania się wyglądu felg. Również liczne uszkodzenia mechaniczne wpływają na utratę elegancji, jaką aluminiowe felgi zapewniają całemu pojazdowi. Regularne czyszczenie wraz z unikaniem kontaktu z wysokimi krawężnikami nie będzie wystarczające do zachowania ładnego wyglądu alufelg, ponieważ należy pamiętać o tym, co można używać do ich czyszczenia, a czego nie.
Właściwa pielęgnacja felg aluminiowych
Wspomniane regularne czyszczenie alufelg może mieć odwrotny skutek niż zamierzony. Nieodpowiednie dobranie środków do pielęgnacji kół może spowodować, że stracą one swoją pierwotną elegancję. Jeśli kierowca decyduje się na samodzielne czyszczenie felg aluminiowych, to powinien zorientować się, czy dany środek chemiczny zawiera w swojej formule składniki, które mogą przyczynić się do pogorszenia struktury felgi.
Należy pamiętać, że felgi tego rodzaju posiadają specjalną lakierniczą powłokę, która może być naruszona przez stosowanie bardzo silnych chemicznie płynów. Zatem najlepiej, aby kierowca unikał środków, które są wytworzone na bazie alkoholu czy jakiegokolwiek kwasu.
Wizyty w myjniach
Kierowcy często decydują się na czyszczenie swojego samochodu w myjniach samochodowych. Dzięki takim miejscom można szybko odświeżyć samochód i pozbyć się widocznych zabrudzeń. Przed odwiedzeniem myjni samochodowej warto jednak przypomnieć kierowcom, że ich felgi aluminiowe mogą być i tam zagrożone. Przyjeżdżając do myjni ręcznej, w pierwszej kolejności należy zorientować się, jakie preparaty do pielęgnacji samochodu są tam używane. Bardzo ważne jest także zwrócenie uwagi na narzędzia wykorzystywane podczas czyszczenia, a więc czy szczotki do kół nie są zbyt twarde. Sprzęt myjący bowiem jest tak samo ważny, jak środki wykorzystywane do usuwania zabrudzeń.
Uzyskanie błyszczącego efektu
Część kierowców decyduje się na samodzielne polerowanie felg aluminiowych. W pierwszej kolejności należy zorientować się, czy dana alufelga jest wykonana z materiału nadającego się do wykonana tej czynności. Bowiem wszystko zależy od porowatości zastosowanego stopu. Im jest ona mniejsza, tym efekt polerowania będzie finalnie robił większe wrażenie.
Zabierając się do pracy, kierowca musi usunąć z aluminiowej felgi pierwotny lakier. Może to zrobić przy pomocy zmywacza do lakieru, specjalnych środków chemicznych lub metodą mechaniczną. Kolejną czynnością jest szlifowanie metalu papierem ściernym. Po uzyskaniu gładkiej powierzchni felgi może przystąpić do samego procesu polerowania. W zależności od przybranej metody (ręcznej lub maszynowej) po naniesieniu pasty polerskiej na koło przystępuje on do polerowania. Cały proces wymaga poświęcenia wielu godzin, lecz zwykle końcowy efekt robi ogromne wrażenie.