Zadbane auto posłuży znacznie dłużej
Dbając o swój samochód, należy pamiętać nie tylko o mechanice, ale również o karoserii. Jest to bowiem nie mniej ważny element każdego pojazdu. Zaniedbany samochód, może szybciej zacząć zmagać się z problemem korozji. A ona z kolei może skutecznie skrócić żywotność auta nawet o… kilka lat! Skorodowane elementy nadwozia mają negatywny wpływ na bezpieczeństwo. Dbając o lakier, mamy więc na uwadze nie tylko względy estetyczne. Jak dbać o auto? Sposobów jest wiele. Możemy sami chronić lakier, regularnie nakładając na niego popularne specyfiki. Osoby bardziej wymagające mogą zastosować metody, które gwarantują półroczną lub kilkuletnią ochronę. Dobrym pomysłem jest również oddanie auta w ręce specjalistów. Jak wybrać najlepszy sposób na zabezpieczenie karoserii?
Popularne sposoby na ochronę lakieru, które możemy wypróbować sami
Obecnie znany jest cały szereg sposobów na to, by ochronić lakier. Najpopularniejszym sposobem jest woskowanie, które powinno być poprzedzone przez polerowanie auta. Na rynku dostępne są preparaty naturalne oraz woski syntetyczne. Woski podkreślają kolor lakieru, nadają mu gładkości i połysku. Samochód po woskowaniu wolniej się brudzi, odpycha cząsteczki wody i ułatwia mycie. Wosk ochrania lakier przez okres około 3 miesięcy. Nieco dłuższy efekt można osiągnąć stosując powłoki polimerowe. Chronią przed korozją i negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Stosując powłoki polimerowe możemy liczyć na ok. półroczną ochronę lakieru naszego auta. Skuteczność na okres do 2 lat zapewnia powłoka membranowa. Uzyskana dzięki niej warstwa na lakierze jest elastyczna. Chroni lakier samochodowy przed zarysowaniami, rdzą, środkami chemicznymi. Powłoka bardzo dobrze odpycha brud i znacząco ułatwia mycie auta. Podobnie jak inne metody, poprawia wygląd lakieru i podkreśla kolor. Warto pamiętać o tym, że usunąć powłokę membranową można usunąć tylko poprzez polerowanie. Osoby, które szukają dłużej ochrony, nawet kilkuletniej, powinny zainteresować się powłokami ceramicznymi. Jeśli powłoka ceramiczna jest dobrze nałożona, to chroni przed zabrudzeniami, ptasimi odchodami i zarysowaniami na powierzchni karoserii. Powłoka ceramiczna to sposób, który może chronić karoserię nawet do 5 lat, ważne jednak, aby regularnie konserwować warstwę ochronną.
Profesjonalne metody i gwarancja jakości
Kilkuletnią gwarancję dają również folie ochronne. Ochronią lakier nie tylko przed zarysowaniami, ale również odpryskami i matowieniem lakieru. Folia ochrania auto przed uderzeniami kamieni lub żwiru, z czym często możemy się spotkać. Folia ochronna ma grubość do 20 mikrometrów. Jeśli dojdzie do drobnego porysowania auta, folia sprawia, że ubytek sam zanika. Metoda ta jest skuteczna, ale dla niektórych może być kosztowna. Dlatego tańszą opcją jest oklejenie folią nie całego auta, a tylko wybranych części.Osoby, które zastanawiają się nad oklejeniem folią np. samej maski, obawiają się, czy po dłuższym stosowaniu tej metody nie będzie widoczna różnica pomiędzy poszczególnymi częściami auta. Nie należy się tym martwić. Stosując folię tylko na wybrane części, wybieramy te, które najszybciej ulegają uszkodzeniu. Pozostałe części auta nadal regularnie zabezpieczamy. Folia służy tam, gdzie lakier jest najbardziej narażony na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Lakier wymaga zabezpieczenia nie tylko podczas codziennej eksploatacji, ale również po piaskowaniu. Zabiegowi temu poddawane są najczęściej auta zabytkowe. Piaskowanie, wykonywane przez profesjonalistów pozwala odbudować skorodowaną karoserię. Jednak samo piaskowanie nie wystarczy – karoseria musi zostać odpowiednio zabezpieczona. Zabezpieczenie karoserii po piaskowaniu polega na nałożeniu podkładu antykorozyjnego, a następnie środka do konserwacji. Zaawansowanym sposobem na zabezpieczenie karoserii jest czyszczenie i renowacja całego auta (czyli z zewnątrz i wewnątrz). To auto detailing lub car detailing. Znacząco różni się ono od tradycyjnego mycia, jakie wszyscy znamy. Cała usługa zajmuje nawet kilka dni. Auto jest dokładnie czyszczone. Fachowcy wyszukują i usuwają defekty, np. przebarwienia lub zarysowania lakieru. Karoseria jest polerowana, a następnie nakłada się na nią warstwę ochronną.
Zima to czas żniw dla korozji. Jak się przed tym uchronić?
Zima to bardzo trudny czas dla każdego auta. Zły wpływ na auto ma woda, śnieg oraz sól drogowa. Ta pora roku przyspiesza korodowanie karoserii, dlatego bardzo ważne jest to, aby przed każda zimą odpowiednio zadbać o lakier i zabezpieczenie karoserii przed korozją. Warto udać się na mycie ręczne, by usunąć warstwę brudu. Przed myciem należy zabezpieczyć uszczelki i zamki, natomiast po umyciu auta należy je dokładnie osuszyć. Następnie karoserię warto wypolerować i na tak przygotowane auto nałożyć wosk. Ręczne woskowanie i polerowanie auta jest czasochłonne i wymaga wiele pracy. Można przygotować auto na okres zimowy samodzielnie, jednak warto zastanowić się nad oddaniem pojazdu w ręce profesjonalistów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zabezpieczenie karoserii przed zimą wykonane zostało w należyty sposób.