Każdy właściciel pojazdu, chce by prezentował się on jak najlepiej i przez jak najdłuższy czas. W tym celu częste wizyty na myjce, a także polerowanie lakieru stało się standardem. Kierowcy coraz częściej zastanawiają się jak zlikwidować rysy na samochodzie, nawet te najmniejsze, by karoseria była praktycznie nieskazitelna. Niemniej jednak, odwiecznym problemem są samochodowe reflektory. Wbrew pozorom są one niezwykle delikatne, a co więcej, z biegiem czasu stają się matowe. Często więc pojawia się pytanie, jak odnowić reflektory samochodowe, by zachwycały swoim wyglądem. Otóż wystarczy o nie odpowiednio zadbać. Jednak jak wyczyścić reflektory w samochodzie, a także jak wypolerować reflektory?
Jak wyczyścić reflektory?
Wiele kierowców decyduje się na wizytę w dobrych warsztatach samochodowych, gdyż nie mają oni pojęcia jak wyczyścić reflektory w samochodzie. Jednak taka usługa to wydatek minimum 100 złotych, a co więcej, wiąże się to z pozostawieniem auta na jakiś czas w serwisie. Okazuje się, że samo czyszczenie reflektorów można wykonać samodzielnie, a będzie nam do tego potrzebne jedynie kilka narzędzi. W pierwszej kolejności, należy wiedzieć, że czyszczenie reflektorów musi obyć się po ich obydwu stronach. Jeśli więc chcemy je dokładnie i skrupulatnie wyczyścić w pierwszej kolejności należy będzie je zdemontować. Kolejno należy wyposażyć się w miękką ściereczkę najlepiej z mikrofibry, a także zwykły płyn do mycia szyb. Pamiętajmy, że czyszczenie reflektorów to nie to samo co ich polerowanie. Do tego jak polerować reflektory w samochodzie, przejdziemy w następnym akapicie. Skupmy się więc na ich czyszczeniu. Po zdemontowaniu reflektorów, rozpoczynamy proces ich czyszczenia, w bardzo podobny sposób jak czyścimy tradycyjne szyby okienne. Przy pomocy środka do szyb, rozprowadzonego po wewnętrznej części reflektora, zbieramy zabrudzenia, a także kurz i pyły. Wówczas możemy przejść do strony zewnętrznej i powtórzyć cały proces.
Jak polerować reflektory?
Skoro reflektory są już wyczyszczone, możemy przejść do tego jak wypolerować reflektory w samochodzie. Na wstępie warto ocenić w jakim stanie są nasze lampy po czyszczeniu. Istotne jest to jak wielkie i głębokie są zarysowania. Zwykle do polerowania reflektorów niezbędny jest wodny papier ścierny i odpowiednie środki, jeśli jednak rysy nie są zbyt głębokie i zbyt widoczne, może okazać się, że cały proces odbędzie się bez interwencji papieru ściernego lub papieru o znacznie mniejszej gradacji. Zanim przejdziemy do samego procesu polerowania reflektorów, warto zabezpieczyć wszystkie pozostałe elementy wokół niego, np. przy pomocy słabej taśmy klejącej, która nie uszkodzi lakieru. Kolejnym krokiem jest przystąpienie do polerowania, a raczej szlifowania przy pomocy papieru ściernego. Zrezygnujmy z kolistych ruchów, które znacznie mogą pogorszyć sprawę, polerowanie reflektorów powinno odbywać się na zmianę w kierunku poziomym i pionowym. Nie zapomnijmy co jakiś czas przepłukać papieru i sprawdzić stopień jego zużycia. Reflektory należy polerować tak długo, aż cała ich powierzchnia będzie regularnie zmatowiona. Kolejno przy wykorzystaniu odpowiedniego środka i miękkiej ściereczki możemy przystąpić do ich polerowania. Na sam koniec, jeśli efekty będą zadowalające, wystarczy przetrzeć reflektory ściereczką i zabezpieczyć przez promieniowaniem UV.
Czym wyczyścić reflektory?
Często pojawia się pytanie czym wyczyścić reflektory samochodowe, a także czym wypolerować reflektory samochodowe. Okazuje się, że do ich wyczyszczenia będziemy potrzebowali jedynie dobrego środka do mycia szyb i miękkiej ściereczki z mikrofibry. Inaczej zaś przedstawia się sytuacja w przypadku ich polerowania. Do tego procesu koniecznie należy zaopatrzyć się w specjalny środek do polerowania reflektorów, dostępny w każdym świetnie wyposażonym sklepie z kosmetykami samochodowymi, a także w papier wodny i co najważniejsze w środek, który zabezpieczy nasze reflektory przed szkodliwym promieniowaniem UV. Warto wiedzieć, że środki polerujące nie należą do najdroższych, więc polerowanie reflektorów we własnym zakresie i tak nie nadweręży znacząco naszego budżetu, w porównaniu z profesjonalnymi usługami w warsztacie samochodowym.