Co jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu?

Kierowcy zwykle w swoim samochodzie posiadają wszystko, co jest im w pewien sposób potrzebne. Często różnorodne przedmioty i akcesoria zalegają gdzieś w bagażniku, a kierowcy zapominają o ich istnieniu. Niemniej, czy ktoś z nas kiedyś zastanawiał się w co musi być wyposażony samochód? Okazuje się, że zbyt mało uwagi poświęcamy temu, co rzeczywiście się powinno w aucie znaleźć i co może nam się przydać w różnorodnych sytuacjach drogowych. Warto więc wiedzieć co jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu, a także jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu?

Mówiąc o tym jakie jest podstawowe wyposażenie samochodu, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, jakie wymagane wyposażenie samochodu musi zapewnić jego producent. W pierwszej kolejności zwraca się uwagę na niezbędne systemy bezpieczeństwa i systemy wspomagające jazdę. Kolejno producent musi wyposażyć samochód również w system różnorodne środki, które pomogą zredukować hałas, tak by nie przekraczał on dopuszczalnej liczby decybeli. Następnie należy podkreślić, że producent samochodu musi również zapewnić kierującemu pojazdem odpowiednie pole widzenia. Jak więc można zauważyć, już na samym wstępie producent musi wyposażyć samochód w szereg niezbędnych udogodnień. Niemniej jednak w co powinien być wyposażony samochód, jeśli mówimy o wyposażeniu, którego zakup leży całkowicie po stronie kierowcy? Otóż w pierwszej kolejności warto skupić się na niezbędnym wyposażeniu samochodu w większości krajów Unii Europejskiej. Zwykle kierowcy muszą posiadać w pojeździe:

  • apteczkę- która jest wyposażona we wszelkie niezbędne środki do udzielenia pierwszej pomocy jak np. materiały opatrunkowe, chusty trójkątne, gumy medyczne, nożyczki, a także środki dezynfekujące. Jest to niezwykle ważne, gdyż w wielu przypadkach, podczas zdarzeń drogowych odpowiednio wyposażona apteczka może nawet uratować komuś życie.
  • gaśnica- oczywiście gaśnica musi również posiadać ważną homologację. Jest to również niezwykle przydatny element, który może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami w momencie kiedy samochód np. podczas kolizji zapali się.
  • kamizelka odblaskowa- jeśli zastanawiamy się co jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu, wówczas nie można zapomnieć o kamizelce odblaskowej. Jest ona niezwykle ważna, gdyż nawet w momencie kiedy samochód zostanie unieruchomiony, a my będziemy chcieli dokonać niezbędnych napraw, wówczas inni uczestnicy ruchu drogowego będą nas mogli bez problemu zauważyć, co jest szczególne istotne w momencie, kiedy na zewnątrz zapada zmrok.
  • trójkąt ostrzegawczy- to również obowiązkowe wyposażenie pojazdu w większości krajów Unii Europejskiej. Służy głównie do sygnalizowania zdarzeń drogowych i powinien być umieszczany w odpowiedniej odległości za pojazdem.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce

Oczywiście nie każdy z powyżej wymienionych elementów wyposażenia samochodu jest niezbędny w naszym kraju. Tak więc jakie wyposażenie samochodu w Polsce jest obowiązkowe? Zacznijmy od tego, że wiele kierowców zastanawia się czy apteczka jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu osobowego w naszym kraju? Otóż w tym momencie, w przeciwieństwie do większości krajów Unii Europejskiej, nasz kraj nie nakłada na kierowców posiadania apteczki samochodowej. Podsumowując odpowiedź na pytanie, czy apteczka jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Polsce, można jasno odpowiedzieć, że nie, jednak zawsze lepiej będzie ją posiadać, chociażby z uwagi na własne bezpieczeństwo, a także bezpieczeństwo pasażerów, którzy z nami podróżują. Co należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu w Polsce? W tym wypadku można powiedzieć, że każdy pojazd zarejestrowany w naszym kraju musi posiadać:

  • sprawną gaśnicę- eksperci zalecają posiadanie gaśnicy o typie co najmniej BC, która umożliwi zarówno gaszenie płynów jak i gazów o zawartości co najmniej 2 kilogramów.
  • trójkąt ostrzegawczy- który musi być opatrzony znakiem homologacji
  • tablicę rejestracyjną- jest to oczywisty element, który powinien posiadać każdy, zarejestrowany pojazd. Oczywiście należy w tym momencie pokreślić, że tablice rejestracyjne muszą być czytelne i niczym nie zasłonięte. W przeciwnym wypadku kierowcy narażają się na kary w postaci dość wysokiego mandatu.

Dodatkowe wyposażenie samochodu

Kierowcy wiedzą już jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodów. Warto podkreślić, że zawsze strony internetowe instytucji związanych z transportem drogowym dysponują listami, więc jeśli zastanawiacie się gdzie sprawdzić wyposażenie samochodu, to możecie to zrobić właśnie na jednej z stron internetowych tego typu instytucji. Warto skupić się teraz na aspekcie dodatkowego wyposażenia samochodu. Otóż kierowcy mogą wybierać różnorodne akcesoria i przedmioty, które uważają za niezbędne. Niemniej jednak w co powinien być wyposażony samochód, by podróżowanie nim stało się jeszcze przyjemniejsze? Otóż warto zwrócić uwagę na akcesorium w postaci torby do bagażnika, która skutecznie pomoże zapanować nad chaosem rzeczy, które w nim przewozimy. Co więcej, tego typu torby skutecznie pozwolą zorganizować przestrzeń w bagażniku i sprawić, że każdy z przedmiotów będzie miał swoje miejsce. Nie można zapomnieć również o odświeżaczach powietrza, które nie tylko pomogą uporać się z brzydkimi zapachami, ale jednocześnie odświeżą wnętrze pojazdu i sprawią, że każda podróż będzie jeszcze przyjemniejsza. W aucie warto również posiadać kosmetyki samochodowe, co pozwoli zadbać o to, by jego wnętrze zawsze było czyste i schludne. Świetnie sprawdzają się chusteczki czyszczące do kokpitu, które wydobywają blask i nadają mu świeży wygląd. Warto również zwrócić uwagę na różne organizery, które dopina się do tyłu foteli.