Jak wyczyścić dywaniki samochodowe?
Dywaniki w aucie, mogą ulec bardzo szybkiemu zabrudzeniu. Wystarczy, iż wsiądziemy do auta w butach pokrytych błotem i praktycznie od razu dochodzi do powstawania plam. Na przełomie jesieni i zimy, należy je częściej poddawać procesowi czyszczenia, aniżeli wiosną i latem, kiedy to na dworze najczęściej jest sucho. Warto będzie jednakże wykonywać tę czynność z odpowiednią regularnością, żeby nie narazić dywaników na ewentualne zniszczenie. Jak wyczyścić dywaniki samochodowe? Na to pytanie, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Jak czyścić dywaniki samochodowe?
Dywaniki samochodowe spełniają niezwykle istotną rolę w zakresie wyposażenia auta. Niestety nierzadko, nie traktuje się ich z odpowiednim zainteresowaniem. W czasie sprzątania chodniki samochodowe nierzadko się pomija, tym bardziej jeżeli są to wycieraczki gumowe. Ograniczamy się wyłącznie do strzepania z nich nagromadzonych okruchów, a co najwyżej do przepłukania z użyciem roztworu myjącego. Tego typu traktowanie na dłuższą metę, może spowodować dużo problemów.
Wcześniej czy później, wycieraczka gumowa zacznie tracić swój wygląd. W pierwszej kolejności, zapewne sięgniemy po spray ze środkiem do kokpitów albo czernidło do ogumienia. Rezultat będzie bardzo szybki, ale pod butami możemy mieć ślisko. Lepiej poczekać do wyschnięcia, na ściereczkę wykonaną z mikrofibry nałożyć niewielką ilość mleczka czyszczącego kokpit i sukcesywnie zacząć wcierać go w gumę. Należy uwzględnić jeden wyjątek, a mianowicie unikać nakładania środka na wycieraczkę kierowcy, gdzie istotne pozostaje stabilne podpieranie się stopy, a zatem również i powierzchni pedału sprzęgła, hamulca czy przyspieszenia.
Warto podczas sprzątania sięgnąć po produkty dedykowane. Odpowiedni środek do wyczyszczenia gumowych dywaników nie tylko może je dokładnie wyczyścić, ale również zakonserwować, co ma wpływ na przedłużenie żywotności, jak i nienaganny wygląd.
Jak prać dywaniki samochodowe?
Czym wyczyścić dywaniki samochodowe wykonane z weluru? Na pewno będzie to trudniejsze, aniżeli w przypadku gumowych dywaników, niemniej jednak możemy poradzić sobie z taką czynnością bez przeszkód we własnym domu.
Zanim zmoczymy tego rodzaju dywaniki, powinniśmy dokładnie oczyścić je z drobinek pożywienia, kurzu oraz piasku. Możemy użyć odkurzacza samochodowego, ale sprawdzi się także ten użytkowany w domu.
Następnym krokiem będzie proces czyszczenia z zastosowaniem środków przeznaczonych do tapicerki. Usuwają one zabrudzenia oraz plamy, z którymi nie dał sobie rady odkurzacz. Warto dbać o to, aby preparat, zneutralizował także nieprzyjemne zapachy, które powstają na skutek wchłaniania wilgoci przez materiałowe dywaniki, co jest mocno zauważalne w jesienne oraz zimowe dni. Środki służące do czyszczenia tapicerki dostępne są nie tylko w wersji na mokro, ale także na sucho. To od nas tylko zależy, które rozwiązanie zechcemy wybrać.
Czym czyścić gumowe dywaniki samochodowe?
Czym wyczyścić gumowe dywaniki samochodowe, żebyśmy mogli pozbyć się zabrudzeń oraz efektu śmierdzących dywaników? Na samym początku konieczne będzie wypłukanie wycieraczek zrobionych z gumy. Najlepszym rozwiązaniem jest myjka ciśnieniowa, albo strumień wody z ogrodowego węża. Warto później zastosować właściwy preparat, który umożliwi doczyszczenie brudu osadzonego na dywanikach. Jak odświeżyć gumowe dywaniki samochodowe? Czym posmarować podłogowe wycieraczki – czy jest to niezbędna czynność? W rzeczywistości, nie będziemy do takiego celu potrzebowali specjalnych środków.
Dywaniki podłogowe wykonane z gumy, można czyścić z użyciem samochodowego szamponu. Po spłukiwaniu możemy zabrać się za mycie dywaników za pomocą szamponu wymieszanego z wodą. Możemy w tym celu zastosować wodę wraz z szamponem, którym myliśmy uprzednio samochód. Jednakże musimy pamiętać, żeby podłogowe wycieraczki umyć po myciu auta. W przeciwnym razie, możemy zarysować lakier zabrudzeniami, które znalazły się w wiaderku po wymyciu dywaników wyciągniętych z pojazdu. Najwygodniejsze jest wymycie samochodowych dywaników samochodową szczotką.