Zima to trudny okres dla wszystkich kierowców. Niesprzyjające warunki drogowe, śnieg i deszcz, mróz, niska temperatura, a także piach i sól drogowa powodują, że auto wymaga szczególnego przygotowania. Oprócz wymiany opon, płynów i sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie lakieru. Karoseria nieustannie narażona jest na działanie wilgoci i środków chemicznych, którymi posypywane są ulice. Zabezpieczenie auta warto wykonać późną jesienią, dzięki czemu zima nie będzie zaskoczeniem.
Jak zadbać o nadwozie?
Lakier samochodowy z biegiem lat i pod wpływem działania niekorzystnych czynników, traci na atrakcyjności. Aby temu zapobiec, warto zadbać o prawidłowy stan karoserii, dzięki temu auto będzie wyglądało jak nowe. Przed nadejściem zimowego sezonu, należy dokładnie obejrzeć samochód i sprawdzić, czy nie ma rys, ubytków lakieru i rdzy. Jeżeli samochód ma tego typu uszkodzenia, warto skorzystać z pomocy zakładu blacharsko-lakierniczego, ponieważ zaniedbania spowoduje, że po zimie ubytki będą dużo większe, a naprawa kosztowniejsza. Jeżeli samochód nie ma dużych uszkodzeń, należy dobrze zabezpieczyć lakier. Przyda się do tego wosk, który pokrywa lakier delikatną warstwą i stanowi dobre zabezpieczenie karoserii przed działaniem czynników zewnętrznych. Wosk zapobiega również przyleganiu zanieczyszczeń, ułatwia mycie samochodu. Najczęściej stosuje się szampony z dodatkiem wosku, preparaty rozcieńczane z wodą oraz środki w sprayu, które nanosi się bezpośrednio po myciu. Są tanie i nie wymagają dużo pracy, ale ich minusem jest krótki czas działania. Chronią samochód przez 7-10 dni. Dużo trwalsze są woski twarde, występujące w postaci kremu lub pasty, które pozostawia się do wyschnięcia, a następnie poleruje, ręcznie lub za pomocą polerki. Są droższe i wymagają więcej pracy, ale zabezpieczają samochód na kilka miesięcy, a także maskują drobne usterki. Wosk można aplikować samodzielnie, ale można również skorzystać z usług warsztatów samochodowych, które dokładnie zabezpieczą i wypolerują auto, a lakier odzyska dawny blask.
Smarowanie uszczelek
W okresie zimowym należy pamiętać o uszczelkach, które pod wpływem gromadzenia się wilgoci z topniejącego śniegu lub deszczu, lubią zamarzać. W zimie przy temp. -10 stopni Celsjusza lepiej zrezygnować z mycia samochodu, ponieważ woda może wniknąć w szczeliny oraz mikrouszkodzenia i spowodować znaczne szkody. Aby uniknąć problemów z otwarciem auta, uszczelki należy zabezpieczyć wazeliną techniczną lub innym, specjalistycznym środkiem w sprayu lub sztyfcie.
Ochrona podwozia
Przed nastaniem niskich temperatur, warto zająć się zabezpieczeniem antykorozyjnym podwozia. W tym celu warto skorzystać w oferty warsztatów samochodowcach, ponieważ tego typu prace wymagają odpowiedniego sprzętu i umiejętności. Ważne jest, aby dobrze usunąć rdzę, warstwę powłoki bitumicznej oraz wszelkie zabrudzenia, a dopiero po tym etapie, można nanosić środek antykorozyjny. Środek zabezpieczający najczęściej aplikowany jest za pomocą pistoletu pneumatycznego, doskonale chroni podwozie przed oddziaływaniem wilgoci, niskich temperatur, chemii drogowej oraz innych szkodliwych czynników.
Detailing samochodowy – kompleksowe zabezpieczenie samochodu
Aby kompleksowo zadbać o auto przed sezonem zimowym, można wykonać detailing samochodowy, czyli zestaw czynności, obejmujących dokładną pielęgnację, konserwację i renowację samochodu. Detailing można wykonać samodzielnie, ale wymaga to dużej wiedzy i nakładu pracy. Można również skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zadbają o dokładne i fachowe wykonanie prac. Detailing wewnętrzny obejmuje pielęgnację wnętrza samochodu ,m.in. odkurzanie, pranie tapicerki, czyszczenie dywaników, kokpitu, listew, szyb. Detailing zewnętrzny to mycie, woskowanie i polerowanie karoserii, a także poprawki lakiernicze, usuwanie rys i wgnieceń, przywrócenie głębi koloru i nałożenie powłoki ceramicznej. Powłoka ceramiczna doskonale chroni lakier samochodu, poprawia stan wizualny oraz ułatwia utrzymanie czystości. Lakier z powłoką ceramiczną odpycha wodę, brud oraz chemię, występującą na zimowych drogach. Powłoka zabezpiecza lakier również przed utlenieniem, płowieniem, utwardza go, a także chroni przez korozją i promieniowaniem UV. Przydatne są również powłoki ceramiczne do szyb, które z powodzeniem zastępują wycieraczki. Zapewniają komfort jazdy i bezpieczeństwo, a także chroni szybkę przed przyleganiem zanieczyszczeń.
Zabezpieczenie samochodu na zimę to niezbędny element, o który musi zadbać każdy kierowca. Dzięki temu auto bez problemu przetrwa zimę, a dobrze wykonany detailing samochodowy pozwoli uniknąć drogich napraw